Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NWR nebude oznamovat kvůli OKD výsledky za 1. čtvrtletí

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Těžební společnost New World Resources (NWR), vlastník OKD, dnes neoznámí hospodářské výsledky za první čtvrtletí. OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun.

NWR už v polovině dubna oznámila, že za první tři měsíce letošního roku vytěžila 1,873 milionu tun uhlí, meziročně zhruba o sto tisíc tun více. Klesly ale ceny, za které uhlí prodávala. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí utržila za koksovatelné uhlí průměrně 90 eur za tunu, letos to bylo 76 eur. V případě energetického uhlí se průměrná cena snížila z 56 eur na 47 eur za tunu.

Dnešní den jako datum zveřejnění čtvrtletních čísel vyplýval z finančního kalendáře podniku. NWR v pondělí zopakovala, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude to, že celá skupina NWR bude rozpuštěna.

"Vzhledem k nedávným událostem ve skupině NWR souvisejícím s podáním insolvenčního návrhu na OKD není NWR v pozici, aby oznámila své výsledky za první čtvrtletí 2016," uvedl dnes mluvčí NWR Radek Němeček.

Od 5. května bylo na žádost NWR pozastaveno obchodování s emisí jejích akcií na pražské burze, o den dříve bylo obchodování přerušeno i na burze v Londýně.

Analytik Petr Hlinomaz možnost nezveřejnění výsledků předpokládal. Je podle něj otázkou, zda ve chvíli, kdy se OKD nachází v insolvenci, používat v účetním obraze předpoklad "going concern", tj. pokračujícího fungování v budoucnu. "Může nastat situace, že společnost sestavení čtvrtletní účetní závěrky odloží," předpověděl.

V pondělí NWR uvedla, že hledá kupce pro dceřinou firmu NWR Karbonia, která měla zastřešovat plánovanou těžbu v dolu Debiensko na jihu Polska. Povolení k těžbě v dolu na 50 let získala NWR v roce 2008, nikdy ale těžit nezačala. Zájem o firmu vzápětí projevila skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Obchodník s uhlím Petr Paukner naopak o společnost NWR Karbonia zájem nemá.

Témata:  NWR OKD ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

3. dubna 2026 21:53

Artemis běží bez problémů. Astronauti se odpoutali od Země a míří k Měsíci

Ostře sledovaná vesmírná mise Artemis II úspěšně pokračuje. Astronauti v pátek opustili oběžnou dráhu kolem Země, když zažehli hlavní motor lodi Orion a vyrazili vstříc Měsíci. Informovala o tom britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpova rozsáhlá manipulace. Prezident má vliv na ceny komodit či akcie

Americké administrativě prezidenta Donalda Trumpa sice možná íránská operace nevychází podle představ, zato se jí však zatím ukázkově daří zabránit tomu, aby z toho plynoucí skepse zachvátila světové trhy. Cena ropy Brent tak za celou dobu od zahájení úderu na Írán vykazuje průměrnou cenu kolem 97 dolarů za barel. Osciluje kolem psychologické úrovně 100 dolarů, avšak jen zřídkakdy míří výrazněji nad ní – a pokud ano, Trump či někdo jiný z jeho administrativy jí zase verbálně srazí níže.