Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Negativní scénář ekonomů: Brexit uvrhne libru do krize a bludného kruhu

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Londýn - Pokud se Britové v referendu rozhodnou pro brexit, tedy odchod Spojeného království z EU, bude to mít značně negativní dopady na libru. Společnost BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě, hovoří přímo o tom, že se britská měna ocitne v krizi.

Referendum o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června. Britové jsou ohledně setrvání či odchodu země z unie rozděleni zhruba na polovinu. Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury ComRes se dopadů případného brexitu na britskou měnu obává 55 procent Britů.

Pokud se Britové vysloví pro brexit, nelze vyloučit nejhorší možný scénář, kterým je bludný kruh v podobě oslabení měny, náhlého zastavení přílivu kapitálu a prudkého zhoršení důvěry na trhu.

"Nemůžeme vyloučit situaci, při které libra padá a nenachází dno," uvedl podle listu The Wall Street Journal analytik BlackRock Rupert Harrison, který v minulosti působil jako zvláštní poradce britského ministra financí George Osbornea.

Britská centrální banka by prý v případě "tradiční krize" britské měny musela přikročit ke zvýšení úrokových sazeb, přestože růst britské ekonomiky zpomaluje.

Takový vývoj sice není nejpravděpodobnější, s dalším "významným" propadem libry však prý počítá i jiný, již pravděpodobnější scénář vývoje, uvedl také Harrison.

Britská libra kvůli nejistotě ohledně výsledku červnového referenda klesla vůči dolaru letos zatím o více než pět procent. Od loňského léta vůči němu ztrácí 12 procent.

Témata:  Velká Británie ekonomika Britská libra (GBP)

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.