reklama

Referendum o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června. Britové jsou ohledně setrvání či odchodu země z unie rozděleni zhruba na polovinu. Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury ComRes se dopadů případného brexitu na britskou měnu obává 55 procent Britů.

Pokud se Britové vysloví pro brexit, nelze vyloučit nejhorší možný scénář, kterým je bludný kruh v podobě oslabení měny, náhlého zastavení přílivu kapitálu a prudkého zhoršení důvěry na trhu.

"Nemůžeme vyloučit situaci, při které libra padá a nenachází dno," uvedl podle listu The Wall Street Journal analytik BlackRock Rupert Harrison, který v minulosti působil jako zvláštní poradce britského ministra financí George Osbornea.

Britská centrální banka by prý v případě "tradiční krize" britské měny musela přikročit ke zvýšení úrokových sazeb, přestože růst britské ekonomiky zpomaluje.

Takový vývoj sice není nejpravděpodobnější, s dalším "významným" propadem libry však prý počítá i jiný, již pravděpodobnější scénář vývoje, uvedl také Harrison.

Britská libra kvůli nejistotě ohledně výsledku červnového referenda klesla vůči dolaru letos zatím o více než pět procent. Od loňského léta vůči němu ztrácí 12 procent.

reklama