Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční inflace v USA roste: v dubnu byla nejvyšší za více než rok

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington/New York - Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v dubnu meziročně zvýšily o 2,5 procenta, což představuje nejprudší tempo růstu od loňského února. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. V meziměsíčním srovnání ceny stouply o 0,2 procenta po březnovém poklesu o 0,1 procenta. Meziměsíční růst však mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,3 procenta.

Velkou měrou se na meziměsíčním růstu podílely ceny benzinu, které se zvýšily o tři procenta po téměř pětiprocentním propadu v březnu. Předpokládá se, že pohonné hmoty budou dál zdražovat. Ceny ropy se totiž vyšplhaly na nejvyšší úrovně za tři a půl roku v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem.

Bez zahrnutí potravin a energie spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly pouze o 0,1 procenta. To by podle analytiků mohlo snížit pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Fed v březnu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Signalizoval také, že letos zvýší základní úrok ještě minimálně dvakrát.

Témata:  USA inflace ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.