Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční inflace v USA roste: v dubnu byla nejvyšší za více než rok

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington/New York - Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v dubnu meziročně zvýšily o 2,5 procenta, což představuje nejprudší tempo růstu od loňského února. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. V meziměsíčním srovnání ceny stouply o 0,2 procenta po březnovém poklesu o 0,1 procenta. Meziměsíční růst však mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,3 procenta.

Velkou měrou se na meziměsíčním růstu podílely ceny benzinu, které se zvýšily o tři procenta po téměř pětiprocentním propadu v březnu. Předpokládá se, že pohonné hmoty budou dál zdražovat. Ceny ropy se totiž vyšplhaly na nejvyšší úrovně za tři a půl roku v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem.

Bez zahrnutí potravin a energie spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly pouze o 0,1 procenta. To by podle analytiků mohlo snížit pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Fed v březnu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Signalizoval také, že letos zvýší základní úrok ještě minimálně dvakrát.

Témata:  USA inflace ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy