Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko: Inflace zrychlila, překročila pětileté maximum

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Spotřebitelské ceny na Slovensku letos v dubnu rostly v meziročním srovnání nejrychleji od konce roku 2012. Tempo inflace zrychlilo na 2,9 procenta z březnových 2,4 procenta, informoval dnes slovenský statistický úřad.

V dubnu se proti loňsku zvýšily ceny ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou cen poštovních a telekomunikačních služeb, které se nezměnily. Vůbec nejrychleji, a to o 5,8 procenta, stouply ceny v kategorii potraviny a nealkoholické nápoje.

Samotné ceny potravin ve čtvrtém letošním měsíci zdražily meziročně o 6,1 procenta v porovnání s šestiprocentním růstem v březnu. Tempo zdražování potravin bylo ale nižší než v úvodu letošního roku, kdy tyto ceny rostly o více než sedm procent, tedy nejrychleji za posledních několika let.

Ceny zboží a služeb na Slovensku rostou nepřetržitě od konce roku 2016. V letech 2014 až 2016 zaznamenala země deflaci, spotřebitelské ceny tak v průměru klesaly.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze odhadla, že tempo růstu spotřebitelských cen v průměru za celý letošní rok zrychlí na 2,3 procenta z loňských 1,3 procenta.

Témata:  Slovensko inflace ekonomika

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 9:44

Přísně střežené tajemství. Žilková dělá drahoty ohledně novinky ve svém životě

Jedno přísně střežené tajemství má momentálně Veronika Žilková. Fanouškům dává najevo, že se v jejím životě děje něco vzrušujícího. Zatím ale podle svých slov nemůže prozradit jakékoliv další podrobnosti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.