Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český průmysl se propadává. Index PMI nadále klesá

Průmysl, ilustrační foto
Průmysl, ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Index PMI, který reflektuje podmínky v průmyslu, vykazuje nejpomalejší růst podruhé od července 2013. Podle analytiků je důvodem pokles vládních investic.

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v květnu čtvrtý měsíc v řadě zhoršily. Index PMI klesl z dubnových 53,6 bodu na květnových 53,3 bodu, uvedla dnes společnost Markit Economics. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

"Index PMI v květnu klesl čtvrtý měsíc v řadě, což svědčilo zejména o dalším zpomalení růstu výroby. Vzhledem k tomu, že nové zakázky stále rostou pomalu, vypadá to, že v krátkodobém horizontu se i výroba bude zvyšovat jen mírným tempem," uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Zároveň upozornil, že rozpracovanost zakázek v sektoru nadále rostla a export se zvýšil nejrychleji za tři měsíce. Firmy rovněž nepřestaly nabírat nové zaměstnance, což podle Balchina naznačuje, že úplný útlum sektoru zatím nehrozí.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil, že se celkově na zpomalování průmyslové aktivity projevuje výrazný pokles vládních investic. "V souladu se současným vývojem PMI očekáváme, že letos průmysl poroste, ale jeho růstové tempo viditelně zpomalí," uvedl.

Témata:  ekonomika průmysl

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na víkend. Očekávání meteorologů se naplnila

Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.