Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový způsob, jak monitorovat zaměstnance? Napíchnutí do mozku

Shanghai Tower
Shanghai Tower
Foto: Qilei Cai

Peking - Asi tucet čínských firem nechává v reálném čase monitorovat pomocí senzorových čidel mozky svých zaměstnanců. Záměrem rozhodně není zlepšit pohodu zaměstnanců, zařízení má za úkol především zvýšit jejich produktivitu, píše deník Le Figaro.

"Příliš emotivní zaměstnanec na důležité pozici může ovlivnit celý výrobní proces," vysvětlil listu South China Morning Post profesor, který se technologií zabývá. Manažer obeznámený s psychickým stavem pracovníka jej může podle potřeby přeřadit na jinou práci, poslat odpočinout či urovnat konflikt, tedy přizpůsobit práci jeho aktuálnímu stavu a náladě. Nejhorší je, že to funguje: čínský státní dodavatel energií Če-ťiang potvrzuje, že od roku 2014, kdy tuto technologii začal používat, ušetřil již 266 milionů eur (6,9 miliardy Kč).

Uplatnění pro ni našly i železniční společnosti. Přístroje na monitoring mozku mají pod pokrývkou hlavy nainstalované strojvůdci na dráze Peking - Šanghaj. Zařízení dokáže spustit alarm v případě, že zaznamená únavu svého nositele.

Na stejném principu by jej mohli používat i letečtí piloti. Nebo by se dalo nasadit při školení, což už je případ firmy Ning-po Šen-jang Logistics, která s jeho pomocí připravuje nové zaměstnance na různé emoční situace "což značně snižuje počet chyb, kterých se dopouštějí", zdůrazňuje její ředitel.

Témata:  Čína mozek

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 12:45

Uteče z rodinného hnízda. Dara Rolins odhalila dceřiny plány

Jediná dcera Dary Rolins má před sebou poslední měsíce před dovršením plnoletosti. Osmnácté narozeniny oslaví příští rok na jaře. Není proto divu, že už plánuje svou budoucnost po střední škole. V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že uteče z rodinného hnízda. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.