Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro moc nefunguje: Sever EU bohatne, jih chudne

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Frankfurt - Severní Evropa v čele s Německem loni dál bohatla, zatímco jihoevropské státy zaostávaly nebo chudly. Měnová unie tedy příliš nefunguje.

Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila německá investiční společnost Flossbach von Storch. Firma porovnala hodnotu osobního majetku v jednotlivých zemích na základě cenového koše řady položek, mezi nimiž byly nemovitosti, akcie nebo umělecká díla.

Zejména díky růstu cen nemovitostí se hodnota majetku v Německu a Rakousku loni zvýšila o sedm procent, asi dvakrát rychleji než v Itálii nebo ve Španělsku. V Řecku tento ukazatel dokonce o čtyři procenta klesl.

"Bohatství v zemích jižní Evropy narůstalo až do roku 2006, kdy splaskla bublina (realitních cen). Nyní jsou tyto země v situaci Japonska," uvedl ke studii Thomas Mayer, jehož tým výzkum vedl. Rozevírání nůžek mezi severem a jihem Evropy vede k politickému napětí v eurozóně.

Jedním z předpokladů při zakládání eurozóny přitom bylo postupné sbližování ekonomické úrovně jednotlivých členských zemí a regionů.

Témata:  EU eurozóna EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy