Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velká Británie zlepšila výhled ekonomiky

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Británie zlepšila odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,6 procenta z dosud předpokládaných 1,3 procenta. Uvedl to dnes ministr financí Philip Hammond. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Británii se podaří dosáhnout dohody o plánovaném odchodu z Evropské unie, který se má uskutečnit v březnu příštího roku.

V letech 2020 i 2021 nyní britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) podle ministra počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta. Odhad růstu na rok 2020 tak úřad zlepšil z dříve předpokládaných 1,3 procenta, zatímco prognózu na rok 2021 ponechal beze změny.

"Mohu Britům oznámit, že jejich tvrdá práce přináší výsledky a že éra úspor se konečně chýlí ke konci," řekl Hammond parlamentu v pravidelné podzimní zprávě o vývoji rozpočtu. Prohlásil také, že britská vláda si v nynějším fiskálním roce 2018/2019 půjčí méně peněz, než se dříve předpokládalo, a že v dalších několika letech se vládní půjčky budou postupně snižovat.

Rozpočtový deficit by měl podle ministra v nynějším fiskálním roce dosáhnout pouze 1,2 procenta HDP místo dříve předpokládaných 1,8 procenta. Ve fiskálním roce 2023/2024 by pak měl schodek činit 0,8 procenta HDP.

Témata:  Velká Británie Brexit ekonomika

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 8:44

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.