Washington/Peking - Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová uznala pochybení. Finanční trhy podle ní značně podcenily výsledek britského hlasování o odchodu z EU. Zároveň vyzvala politiky, aby co nejrychleji ukončili období nejistoty. Obnovu globální ekonomické důvěry žádá také Čína.
"Byl zde násilný, brutální, okamžitý masivní pohyb, kdy libra klesla o deset procent," prohlásila Lagardeová na fóru v Aspenu. Není ale podle ní důvod panikařit, protože centrální bankéři odvedli svoji práci a na trhu bylo dostatek likvidity.
Lagardeová rovněž upozornila, že to, jak trh bude reagovat nadále, bude záviset na krocích, které podniknou britští a evropští politici, aby se vypořádali s výsledkem hlasování a omezili nejistoty. "V tuto chvíli politici jak z Británie tak z Evropy drží tuto míru nejistoty ve svých rukou," prohlásila.
Politici by také podle ní měli spolupracovat s mnohostrannými institucemi, aby se lépe vypořádali s výsledky hlasování o brexitu.
"Referendum mělo zjevný dopad na mezinárodní finanční trhy. Jsme svědky rostoucí nejistoty ve světové ekonomice", řekl čínský premiér Li Kche-čchiang v rámci projevu na Světovém ekonomickém fóru ve městě Tchien-ťin na východě země.
Nezvykle přímé prohlášení čínského představitele, který jen zřídka komentuje záležitosti jiných vlád, odráží rozsah potenciálního dopadu ekonomických turbulencí v rámci EU po britském referendu.
EU je hlavním obchodním partnerem Číny. "Za těchto okolností potřebujeme společně zvládat problémy, posilovat důvěru a vytvářet stabilní mezinárodní prostředí," řekl Li Kche-čchiang. Podle jeho slov chce Peking vidět "jednotnou a stabilní EU" a "stabilní s prosperující Velkou Británii".
Témata: Christine Lagardeová, Mezinárodní měnový fond (MMF), Brexit
Související
28. listopadu 2022 21:59
21. května 2022 18:15
21. března 2022 16:11
7. února 2022 20:04
24. září 2021 9:02
19. července 2020 20:17