Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ovlivní brexit TTIP? Analytik má dobré zprávy

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).

Pelkmans připomněl, že představitelé EU i USA již dříve deklarovali, že přinejmenším detailní koncept smlouvy by chtěli mít hotový do konce mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy, který Bílý dům opustí příští rok v lednu.

"A v té době nebude v žádném případě brexit dokonanou věcí," řekl novinářům bývalý poradce Evropské komise či Světové banky.

Británie by tak v okamžiku finálních jednání o svém odchodu z EU mohla být smlouvou TTIP již vázána, podobně jako řadou dalších dříve uzavřených obchodních smluv unie.

Američané však podle Pelkmanse neukončí vyjednávání ani v případě, že by se protáhla a Británie už u nich chyběla. "Spojené státy byly proti brexitu, ale určitě dokážou strávit to, že by vyjednávaly s menší EU," řekl.

V ohrožení by smlouva neměla být ani kvůli tomu, že se nestihne dokončit před prezidentskými volbami v USA, míní Pelkmans. Kandidátka demokratů Hillary Clintonová nyní kritizuje hlavně tzv. Transpacifické partnerství (TPP), což je dohoda, která má uvolnit obchod a stanovit standardy mezi státy tichomořského regionu.

Témata:  TTIP USA EU

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 9:31

Nové informace k bitcoinové kauze. Jiřikovský zmizel v Asii, nic mu nebránilo

Ostře sledovaná bitcoinová kauza má další zajímavý vývoj. Tomáš Jiřikovský, který státu daroval kryptoměnu, vycestoval z Česka a je mimo dosah vyšetřovatelů případu. Podle informací webu Neovlivní.cz odletěl do Asie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Analýza

Bulharsko míří do eurozóny, proč jiné státy ne? Konvergenci přitom zvládly i země mimo EU

Bulharsko se chystá vstoupit do eurozóny a od příštího roku vymění své tradiční leva za euro. Podle ekonomů jde o logické vyústění letitého měnového výboru, který pevně svázal bulharskou měnu s eurem. Přijetí eura ale není pro všechny evropské státy samozřejmostí. Zatímco Velká Británie ještě před brexitem euro odmítala a dnes Švédsko, Česko, Maďarsko a Polsko jeho zavedení odkládají, jiné státy euro používají, přestože nejsou členy EU.