Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing: Globální letecké cestování se vrátí na úroveň před pandemií v roce 2024

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Globální letecká doprava se na úroveň před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing. Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále dnes zveřejněná prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 procent na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

"Na úroveň dopravy v roce 2019 se odvětví vrátí do konce roku 2023 až začátku roku 2024," řekl viceprezident společnosti Boeing pro obchodní marketing Darren Hulst. Vnitrostátní doprava se zotaví dříve, dodal.

Americký výrobce letadel zvýšil svůj výhled, kolik nových letadel bude světová letecká doprava v příštích 20 letech potřebovat. Do roku 2040 to podle něj bude 43.610 nových komerčních letadel, což je o něco více než 43.110 strojů, které Boeing předpovídal loni. Jejich celková hodnota bude činit 7,2 bilionu dolarů.

Stále větší podíl nových letounů bude směřovat na Blízký východ a do Asie. Čína patrně nahradí Spojené státy na pozici největšího leteckého trhu na světě. Tento výhled je stále nižší než prognóza před pandemií, kdy Boeing uváděl, že potřeba bude během dvaceti let činit 44.040 letadel.

Témata:  letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.