Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing: Globální letecké cestování se vrátí na úroveň před pandemií v roce 2024

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Globální letecká doprava se na úroveň před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing. Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále dnes zveřejněná prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 procent na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč).

"Na úroveň dopravy v roce 2019 se odvětví vrátí do konce roku 2023 až začátku roku 2024," řekl viceprezident společnosti Boeing pro obchodní marketing Darren Hulst. Vnitrostátní doprava se zotaví dříve, dodal.

Americký výrobce letadel zvýšil svůj výhled, kolik nových letadel bude světová letecká doprava v příštích 20 letech potřebovat. Do roku 2040 to podle něj bude 43.610 nových komerčních letadel, což je o něco více než 43.110 strojů, které Boeing předpovídal loni. Jejich celková hodnota bude činit 7,2 bilionu dolarů.

Stále větší podíl nových letounů bude směřovat na Blízký východ a do Asie. Čína patrně nahradí Spojené státy na pozici největšího leteckého trhu na světě. Tento výhled je stále nižší než prognóza před pandemií, kdy Boeing uváděl, že potřeba bude během dvaceti let činit 44.040 letadel.

Témata:  letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.