Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie bude podle ekonomů potřebovat výrazné zvýšení daní

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Británie by musela zvýšit příjmy z daní o dalších 60 miliard liber (1,8 bilionu Kč) ročně, pokud by ministr financí Rishi Sunak chtěl kompenzovat ztráty způsobené pandemií nemoci covid-19. Uvedl to dnes nezávislý Institut pro fiskální studie (IFS). Zatím je však podle něj na takový krok brzy.

Sunak v tomto fiskálním roce povolil mimořádné výdaje a daňové škrty za více než 280 miliard liber. Británie má kvůli tomu vykázat rozpočtový deficit 400 miliard liber, což bude největší schodek v době míru. Prognóza vypracovaná pro IFS podle americké banky Citi odhaduje, že deficit do fiskálního roku 2024/2025 klesne na 130 miliard liber. To je stále více než dvojnásobek ve srovnání s dobou před pandemií, poznamenala agentura Reuters.

Sunak by měl 3. března nastínit, jak hodlá řešit ničivé dopady pandemie. Ta způsobila, že vláda si půjčuje nejvíce v mírových dobách a přiměla ministra, aby zhruba za rok, co je ve funkci, vydal už 13 mimořádných prohlášení.

Nejistota ohledně toho, zda pandemie začne ustupovat, nebo znovu vzplane, podle institutu znamená, že Sunak by se měl prozatím zaměřit na cílená opatření, která zabrání ztrátě pracovních míst a podpoří investice.

Ředitel IFS Paul Johnson se domnívá, že nyní by se měl Sunak soustředit na podporu a oživení. Velké zvýšení daní v budoucnosti je podle něj vysoce pravděpodobné, avšak nikoli nevyhnutelné. Je potřeba, aby Sunak začal postupně rušit plošná podpůrná opatření a pomohl spíše mladším a chudším lidem.

Sunak by měl také zajistit více peněz do zdravotnictví, vzdělání, spravedlnosti a místních samospráv, aby se podařilo zvládnout dopady pandemie a dlouhodobější problémy související s brexitem a snahou o přechod k ekonomii s nulovými emisemi oxidu uhličitého.

Případné zvýšení daňových příjmů by se zřejmě rozdělilo mezi různé daně. Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona v době volební kampaně v roce 2019 vyloučila zvýšení hlavní sazby daně z příjmů, daně z přidané hodnoty (DPH) nebo sociálního a zdravotního pojištění.

Ve fiskálním roce 2019/2020 vláda podle britského statistického úřadu získala na daních z příjmů 197 miliard liber a z národního pojištění 145 miliard liber. Tyto daně činily více než 40 procent z celkových příjmů. Rozpočet na rok 2020/2021 podle serveru Statista.com předpokládá, že získá z daní z příjmů 208 miliard liber a dalších 161 miliard liber z DPH.

Témata:  Velká Británie daně ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.