Krátce před polednem se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu pohybovala v TTF kolem 92,30 eura (2280 Kč), a proti předchozímu dni tak vykazovala pokles přibližně o půl procenta. Předtím klesla až k 87 eurům za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh směrodatné.

Evropská komise vysvětlila, jak mohou firmy z Evropské unie platit za ruský plyn a přitom neporušovat unijní sankce. Učinila to v aktualizovaných pokynech, do kterých měl Reuters v pondělí možnost nahlédnout.

"To by mělo zmírnit obavy z případného omezení dodávek, neboť (ruský dodavatel plynu) Gazprom ve svých doporučeních uvádí, že těm, kteří zaplatí v eurech či dolarech, nevznikne dluh, pokud budou zmíněné platby včas převedeny (na ruble)," poznamenali analytici společnosti Refinitiv. Obchodníci uvádějí, že když velcí odběratelé ruského plynu teď mají důvěru ve způsob úhrady plateb, riziko přerušení zásobování z Ruska polevilo.

Rusko začalo vyžadovat platby za svůj plyn v rublech. Evropští odběratelé měli zpočátku obavy, že by tím porušili západní sankce, teď se jim ale dostalo ujištění, že když pošlou eura či dolary na účet podle požadavků ruské strany a tím bude platba z pohledu odběratelů dokončena, sankce tím porušeny nejsou. O konverzi přijatých deviz na ruble už se postará ruská strana, která přes finanční ústav Gazprombank provede za odběratele také úhradu za odebraný plyn.

Francouzská energetická společnost Engie dnes uvedla, že s Gazpromem jedná o změně způsobu plateb za ruský plyn. Reuters v pondělí s odkazem na své zdroje napsal, že italská společnost Eni si tento týden otevře bankovní účty, aby mohla za ruský plyn platit podle požadavků Kremlu. Podle Reuters se k tomu odhodlala poté, co EK vyjasnila svůj postoj k platbám a sankcím.

Přestože velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh v posledních dnech klesají, jsou pořád o více než 300 procent vyšší než před rokem, kdy megawatthodina stála méně než 19 eur. Nejhorší situace byla krátce po vypuknutí války na Ukrajině, kdy na trhu panovala největší nejistota. Megawatthodina tak v březnu přechodně stála i 345 eur. Analytici přitom upozorňují, že přetrvávající rusko-ukrajinský konflikt patrně způsobí, že ceny plynu prozatím zůstanou vyšší.

"V dlouhodobém výhledu si myslíme, že ceny plynu pro evropský trh zůstanou výrazně nad historickým průměrem..., vzhledem k tomu, že Evropa usiluje o snížení závislosti na ruském plynu - což podpoří růst poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG) - a vzhledem k tomu, že projekty na výstavbu terminálů LNG v Rusku se odkládají nebo ruší," uvedli analytici investiční společnosti Jefferies.

Cena plynu pro britský trh se ale dnes zvyšovala, zejména kvůli nižším dodávkám z místních terminálů na LNG. Cena plynu k dodání následující den vykazovala před polednem růst o pět pencí na 100 pencí za britskou termální jednotku, cena plynu k dodání v červnu pak byla vyšší o 15,35 pence a činila 191,35 pence za termální jednotku. To je po přepočtu zhruba 77 eur za megawatthodinu.

Ve Spojených státech je plyn stále výrazně levnější, i když i tam se jeho cena od začátku roku už více než zdvojnásobila. Milion britských termálních jednotek tam v klíčovém obchodním uzlu Henry Hub v Louisianě v pondělí stál kolem osmi dolarů, což je po přepočtu asi 26 eur za megawatthodinu. K cenovému růstu přispívá vysoká poptávka po LNG, který se teď z USA vyváží zejména do Evropy a do Asie.