reklama

Cena severomořské ropy Brent kolem 19:05 SEČ vykazovala pokles o 1,5 procenta zhruba na 109,44 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala 2,4 procenta na 106,06 dolaru za barel.

"Myslím si, že z trhu se vytrácí velká část válečného neklidu," řekl analytik Again Capital John Kilduff. "Tento týden jsme dvakrát odmítli 130 dolarů. Lidé se začínají ptát, jestli je opravdu příliš velký problém s nabídkou. Ruských dodávek je stále dost," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na zasedání vlády uvedl, že Rusko bude i nadále plnit své smluvní závazky v dodávkách energie. Rusko je významným producentem energie, na dodávkách plynu do Evropy se podílí třetinou a na světových dodávkách ropy sedmi procenty.

Ve středu se cena Brentu propadla o více než 13 procent. Zaznamenala tak nejprudší jednodenní pokles téměř za dva roky. Za středečním zlevňováním ropy stály zprávy médií, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Irák podpoří výraznější zvyšování těžby skupiny OPEC+, kterou tvoří kartel OPEC a jeho spojenci. Ministr energetiky SAE nicméně později uvedl, že jeho země zůstává věrná dosavadní dohodě OPEC+ o postupném zvyšování produkce.

SAE a Saúdská Arábie sice disponují rezervními těžebními kapacitami, někteří další členové OPEC+ však mají problémy dosáhnout svých těžebních cílů kvůli nedostatečným investicím v uplynulých letech. "Domníváme se, že pro OPEC+ bude za těchto podmínek obtížné zvyšovat produkci," uvedl analytik komoditního trhu Vivek Dhar ze společnosti Commonwealth Bank.

Obavy z nedostatečného zásobování trhu podpořila také zpráva o poklesu komerčních zásob ropy v USA. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že tyto zásoby se minulý týden snížily o 1,9 milionu na 411,6 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali mírnější pokles, a to o 657.000 barelů.