Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si pořádně připlatí? Ekonomové mají nepříjemné zprávy

Nákupy, ilustrační fotografie
Nákupy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Bydlení, energie, ale i jídlo nebo alkohol. To vše od roku 2012 soustavně zdražuje a podle analytiků se neočekává, že by se tento trend měl v dohledné době otočit. Růst cen naopak bude pokračovat.

Česko se podle reportáže televize Nova potýká s nejvýraznějším zdražováním od roku 2012. Ceny za potraviny se někdy i více než zdvojnásobily a zvedly se také výdaje za bydlení. 

"Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly nevětší vliv ceny za bydlení," uvedla vedoucí Oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.

Výrazněji pak stoupla cena například brambor, masa, uzenin nebo cukru. A to až na dvojnásobné hodnoty než jako Češi platili před téměř deseti lety.

"Prodejci využívají vyšších příjmů českých domácností ke zdražování. To doléhá zvláště na lidi, kterým se v posledních letech příjmy nezvýšily a mají pořád stejně peněz," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

V Česku sice ruku v ruce rostou i příjmy domácností, zároveň ale stoupají i ceny bydlení. A zdražování nebude konec ani letos. Podle televize ceny ke konci loňského roku stoupaly nejrychleji za poslední roky a letos bude tento trend pokračovat.

Témata:  Češi nákupy cena

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy