Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si pořádně připlatí? Ekonomové mají nepříjemné zprávy

Nákupy, ilustrační fotografie
Nákupy, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Bydlení, energie, ale i jídlo nebo alkohol. To vše od roku 2012 soustavně zdražuje a podle analytiků se neočekává, že by se tento trend měl v dohledné době otočit. Růst cen naopak bude pokračovat.

Česko se podle reportáže televize Nova potýká s nejvýraznějším zdražováním od roku 2012. Ceny za potraviny se někdy i více než zdvojnásobily a zvedly se také výdaje za bydlení. 

"Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly nevětší vliv ceny za bydlení," uvedla vedoucí Oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.

Výrazněji pak stoupla cena například brambor, masa, uzenin nebo cukru. A to až na dvojnásobné hodnoty než jako Češi platili před téměř deseti lety.

"Prodejci využívají vyšších příjmů českých domácností ke zdražování. To doléhá zvláště na lidi, kterým se v posledních letech příjmy nezvýšily a mají pořád stejně peněz," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

V Česku sice ruku v ruce rostou i příjmy domácností, zároveň ale stoupají i ceny bydlení. A zdražování nebude konec ani letos. Podle televize ceny ke konci loňského roku stoupaly nejrychleji za poslední roky a letos bude tento trend pokračovat.

Témata:  Češi nákupy cena

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.