reklama

Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici mírně zlepšili své odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zpřesněné údaje o HDP by podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče byly za normálních okolností zajímavou a dokonce příznivou zprávou. "Opatření související s bojem proti pandemii koronaviru ovšem trendy v české ekonomice alespoň na čas přerušily, statistiky o dění v závěru loňského roku jsou v tomto ohledu vnímány jako vzdálená minulost bez přímé vazby na dění v ekonomice v dalších měsících," uvedl.

I podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové jsou data za loňský rok příjemné čtení. "S takto pozitivními daty se však nejméně na dvě čtvrtletí budeme muset rozloučit," uvedla. Upozornila, že česká ekonomika byla pandemií koronaviru zasažena již v březnu, a proto očekává pokles HDP již za první čtvrtletí letošního roku. "Ve druhém čtvrtletí se již domácí ekonomika podívá do záporu výrazně. Následně však očekáváme postupné oživení," dodala.

Celkově za celý letošní rok by tak podle odhadů ekonomů ekonomika klesne. Jeho velikost bude záviset na tom, jak rychle se podaří koronavirus dostat pod kontrolu. Obecně ekonomové odhadují prozatím letošní propad ekonomiky mezi čtyřmi až deseti procenty.

Příjmy tuzemských domácností loni podle statistiků reálně vzrostly o 5,6 procenta. "Šlo o vůbec nejrychlejší růst za posledních 23 let," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání byl loni 35.043 korun. Meziročně stoupl o tři procenta.

Míra úspor domácností loni v Česku stoupla o 2,3 procentního bodu na 13,2 procenta. Investice domácností naopak klesly, a to o 0,1 procentního bodu na 8,7 procenta.

Mzdové náklady podniků loni vzrostly meziročně o 6,5 procenta. "Došlo tak opět k mírnému snížení míry jejich ziskovosti," poznamenal Kermiet. Meziročně klesla míra zisku podniků o 0,1 procentního bodu na 46,5 procenta. I tak zůstala míra ziskovost firem v Česku nad průměrem Evropské unie, kde dosahuje přibližně 40 procent.

Zisky zahraničních majitelů obchodních společností loni dosáhly 7,1 procenta HDP. Ve formě dividend si zahraniční vlastníci loni rozdělili 319 miliard korun. Zpět pak investovali necelých 82 miliard Kč. "Tento vývoj odráží vysokou ziskovost přímých zahraničních investic v ČR," konstatuje ČSÚ.

reklama