Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ stoupla o 1,6 procenta

Ekonomický růst, ilustrační fotografie.
Ekonomický růst, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,6 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) naopak snížil o 0,4 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který jej dnes zveřejnil na webu.

"Mezičtvrtletní pokles byl způsoben nižší domácí poptávkou, zejména nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností, u kterých byl zaznamenán pokles již čtvrté čtvrtletí v řadě. Naopak zahraniční poptávka měla pozitivní vliv," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Na hrubou přidanou hodnotu měla v mezičtvrtletním srovnání negativní vliv především skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Kleslo také stavebnictví. Průmysl mírně vzrostl.

K meziročnímu růstu HDP pak podle statistiků pozitivně přispěla tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Klesly výdaje na konečnou spotřebu. Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty se nejvíce podílel průmysl a většina odvětví služeb.

V druhém prvním čtvrtletí česká ekonomika meziročně vzrostla o 3,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta.

Česká ekonomika podle analytiků vstupuje do recese

Česká ekonomika vstupuje do recese a je otázkou, jak dlouho bude trvat. Shodují se na tom analytici v reakci na dnes zveřejněné výsledky hrubého domácího produktu (HDP), který ve třetím čtvrtletí mezičvrtletně klesl o 0,4 procenta. Další mezičtvrtletní pokles očekávají i v posledním kvartálu letošního roku. Za celý rok by podle nich měl HDP vzrůst zhruba o 2,5 procenta, upozorňují ale, že vychází z nízké loňské srovnávací základny ovlivněné pandemií covidu-19.

"Aktuální data potvrzují předpoklady o nevyhnutelnosti ekonomické recese v Česku. Pozorované ochlazení domácí poptávky evidentně vyplývá z poklesu reálných příjmů, které jsou požírány inflací a zamrzající ekonomickou náladou. Zde přitom není důvod očekávat významné oživení ani v nejbližších měsících," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

"Do výkonu české ekonomiky se již negativně promítá extrémně vysoká inflace a probíhající energetická krize, což je velmi dobře patrné na slabé spotřebě domácností. Druhá polovina letošního roku tak bude ve znamení technické hospodářské recese, protože mezikvartální pokles HDP lze téměř s jistotou očekávat i ve čtvrtém čtvrtletí," sdělil ČTK analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Také hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává mezičtvrtletní pokles HDP i v posledním letošním kvartálu, protože domácnosti budou nadále šetřit a na průmysl postupně dopadne ukončení fixací cen energií. "To, že se výkon české ekonomiky snížil dříve než ve většině zemí EU, zřejmě není náhodou. Přispělo k tomu dřívější zpřísnění měnových podmínek politikou ČNB, která do jisté míry ovlivňuje spotřební chování domácností. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby v Česku již zřejmě dosáhly stropu na rozdíl od eurozóny, dává nicméně české ekonomice šanci na dřívější oživení v průběhu příštího roku," uvedl.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera byl vstup české ekonomiky do recese očekávaný. "Otázkou však ani tak nebylo, zda tuzemská ekonomika do recese vstoupí, ale jak dlouho v ní zůstane. Prozatím se předpokládá poměrně mírná recese a propad ekonomiky v příštích dvou čtvrtletích," uvedl.

"Pokles nejspíš pokračuje i v posledním čtvrtletí a je velkou neznámou, kdy skončí. Firmy v části průmyslu mají ještě zásobu starých zakázek, která pro ně nyní funguje jako polštář, avšak stále více podniků bude čelit vysokým cenám energií i opatrnosti odběratelů. Důsledky vysoké inflace hned tak neodezní, a proto s útlumem počítáme i na začátku příštího roku," soudí hlavní ekonom Banky Creditas Pavel Dufek.

"Obyvatelstvo začíná šetřit, pozitivní však je, že neroste nezaměstnanost a vzhledem k relativně pozitivnímu vývoji cen energií v posledních týdnech a naplnění plynových zásobníků nečekám v Česku výraznější recesi," uvedl partner PwC Petr Kříž.

Podle Českého statistického úřadu byl ve třetím čtvrtletí meziroční růst HDP 1,6 procenta. Analytici se shodují, že za celý rok lze očekávat růst HDP kolem 2,5 procenta, upozorňují ale na nízkou srovnávací základnu roku 2021 kvůli dopadům pandemie. V příštím roce podle nich patrně čeká českou ekonomiku velmi nízký růst. "V roce 2023 celoroční růst HDP dále zpomalí, zhruba do oblasti jednoho procenta, vyloučit ale nelze ani slabší celoroční výsledek, jakkoliv na mezičtvrtletní bázi již v průběhu roku 2023 velmi pravděpodobně uvidíme oživení výkonu české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Témata:  ekonomika Český statistický úřad (ČSÚ)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy