Za hlavní potenciální rizika pro Skupinu ČEZ kvůli ruské invazi na Ukrajinu lze považovat zejména dopady situace a uvalených sankcí na zajištění dodávek jaderného paliva pro české jaderné elektrárny, zajištění údržby výrobních zařízení, zajištění nákupu plynu pro koncové zákazníky a plnění závazků obchodních společností z titulu uzavřených komoditních kontraktů.
Skupina ČEZ jako subjekt kritické infrastruktury přijala veškerá bezpečnostní opatření, řekl dnes na tiskové konferenci předseda představenstva Daniel Beneš.
Skupina ČEZ podle něj intenzivně vyhodnocuje potenciální dopady konfliktu včetně důsledků návazných sankcí, které byly uvaleny na Rusko a které mohou negativně ovlivnit evropskou energetiku včetně podnikání Skupiny ČEZ. Veškeré závazky externích subjektů, které jsou potenciálně ohrožené riziky spojenými se situací na Ukrajině a protiruskými sankcemi, se dosud plní.
Zásoba takzvaných palivových souborů se podle Beneše liší v Dukovanech a Temelíně. V Dukovanech je zásoba vyšší, a to zhruba na tři roky, Temelín má zásoby asi na dva roky. Palivo pro Dukovany je podle Beneše specifické, schopnost dodat takto specifický výrobek od jiného dodavatele než ruského není tak vysoká, uvedl. Palivo v Temelíně je podle něj možné nahradit palivem od jiného než ruského výrobce jednodušeji. "Pokud se situace zhorší, máme dostatek času na to, abychom si tento specifický výrobek nechali vyrobit u jiných dodavatelů," uvedl Beneš.
Témata: ČEZ
Související
14. září 2024 9:55
27. srpna 2024 8:16
26. dubna 2024 14:41
23. října 2023 14:17
16. června 2023 21:15
4. června 2023 14:45