Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: ČNB

Bankovní rada České národní banky dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová. Bankovní rada jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb.

Šlo o první ponechání sazeb po sedmi nadstandardních zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Dnešní jednání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Rada má od počátku července tři nové členy a post guvernéra převzal Michl, který v pozici člena rady hlasoval ve stávajícím cyklu zvyšování úroků vždy proti jejich růstu. Na jednání byl i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Analytici: Ponechání sazeb ČNB není překvapením, růst může přijít na podzim

Rozhodnutí bankovní rady České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech není překvapením, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Mírný růst sazeb by podle nich mohl přijít na podzim. Bankovní rada dnes jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb. Šlo o první ponechání sazeb po sedmi nadstandardních zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

"Trh v tuto chvíli předpokládá, že se sazby ČNB mohou letos ještě zvýšit, ale poměrně mírně, a neměly by přesáhnout 7,5 procenta. Za rok čeká základní sazby 6,5 procenta," řekl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Tržní úrokové sazby delších splatností od poloviny června podle něj klesají, nejen z titulu vyhlídek na vývoj sazeb ČNB, ale i očekávání trhu na zpomalování světové ekonomiky a pokles obdobných úrokových sazeb v zahraničí. "Tlak na zdražování hypotečních sazeb by měl tak vzhledem k uvedenému vývoji na trhu do velké míry ustat," dodal.

"Pro finanční trh nejde o překvapení, neboť očekávání analytiků byla takřka rovnoměrně rozdělena mezi scénářem stability úrokových sazeb a jejich zvýšení o čtvrt procentního bodu," uvedl analytik Generali Investements Radomír Jáč. Úroky ČNB mohou podle něj po zbytek letošního roku zůstat beze změny a v prvním čtvrtletí roku 2023 může česká centrální banka zahájit proces jejich snižování. "Finanční trh ale může spekulovat na možnost, že rostoucí inflace dovede centrální banku letos na podzim ještě k dalšímu, finálnímu zvýšení úroků," podotkl.

Dynamický cenový vývoj a přetrvávající tlaky na oslabení koruny podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera nakonec ČNB donutí ještě jedno zvýšení úrokových sazeb udělat. V listopadu analytik čeká zvýšení sazby na 7,5 procenta, což by měl zároveň podle něj být její vrchol v současném cyklu zpřísňování měnové politiky.

"K navýšení sazeb bankovní radu nepřesvědčil ani vyšší inflační výhled spolu s dále odpoutávajícími se inflačními očekávání, které na horizontu tří let přesahují sedm procent," uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Lze podle něj očekávat, že základní verze prognózy volala po dalším razantním zvýšení, přesto bankovní rada zvolila taktiku vyčkávání. Okamžitá reakce na trzích je vzhledem k částečně očekávanému kroku a aktivitě ČNB na devizovém trhu poměrně vlažná, dodal.

S ohledem na poslední data statistiků, která ukázala slábnoucí meziměsíční růst spotřebitelských cen, je ponechání základní úrokové sazby na stejné úrovni pro ekonomiku dobrou zprávou, uvedl partner poradenské skupiny Moore CR Petr Kymlička. Očekává, že v nejbližších měsících začnou protiinflačně působit první zvýšení úrokové sazby z loňského roku. "To ale nemění nic na tom, že nadále porostou náklady firem a mnohé z nich budou muset přistoupit k drastickým úsporným opatřením, včetně propouštění zaměstnanců, mají-li toto těžké období přežít," poznamenal.

Koruna po rozhodnutí ČNB nepatrně posílila o haléř na 24,64 Kč za euro

Česká koruna bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí České národní banky o sazbách posílila nepatrně o haléř na 24,64 Kč za euro. Na páru s americkým dolarem koruna posiluje o něco více, a to o sedm haléřů na 24,17 Kč/USD. ČTK to řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Obecně je však podle něj reakce trhu na rozhodnutí velmi malá.

Bankovní rada ČNB v novém složení se dnes na svém prvním zasedání rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na sedmi procentech. Koruna podle Hájka pokračovala v posledních dnech v postupném odepisování zisků, které nabrala od začátku července poté, co euro kleslo proti americkému dolaru na paritu.

"Za ziskem koruny možná stálo také zvýšení devizových intervencí proti dalšímu oslabení koruny. Právě intervence a nová ekonomická prognóza s dalším vývojem sazeb budou hlavními pilíři tiskové konference a koruna může být mnohem rozkolísanější," uvedl Hájek. Tisková konference po jednání rady se uskuteční v 15:45 za účasti nového guvernéra ČNB Aleše Michla. Na ní představí důvody dnešního rozhodnutí.

Bankovní rada současně dnes rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. "Trh nyní bude vyčkávat na tiskovou konferenci a zveřejnění prognózy, kdy vzhledem ke stabilitě sazeb bude guvernér Michl muset hledat způsob, jak uklidnit trhy a mj. tak nedostal korunu pod silnější tlak," doplnil analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Témata:  ČNB

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy