reklama

Podmínky pro získání hypotéky zmírní, nová pravidla se budou týkat hned tří úvěrových ukazatelů, rozhodla o tom bankovní rada ČNB ve středu 1. dubna.

Lidem zbude více úspor, banky začnou poskytovat 90% hypotéky

Zatímco ještě letos v prvním čtvrtletí platilo, že LTV nesmí přesáhnout 80 %, dnes už banky mohou povolit 90 %. Znamená to tedy, že vzroste limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti. Žadatelům tak při sjednání hypotéky budou stačit vlastní zdroje ve výši 10 % z hodnoty domu či bytu, nikoliv dříve požadovaných 20 %.

Kromě toho, že lidé si budou moci pošetřit úspory, bude ulehčeno i samotným bankám. Z celkového objemu hypoték totiž mohly doposud poskytnout hypotéky s LTV 80 až 90 ve výši 15 %, toto omezení se nyní zcela ruší.

Na hypotéku nově dosáhnou i více zadlužení klienti

Jako poslední vstoupily v platnost ukazatele DSTI a DTI, v rámci kterých banky posuzují zadluženost klienta. I jejich pravidla se s koronavirovou pandemií změní. DSTI je limit, který omezuje maximální výši měsíční splátky. Současný limit nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu, nově ale pro banky bude rozhodná hranice 50 %.

Do výše splátek se počítají všechny splátky úvěrů, ať už nebankovní půjčky, spotřebitelské úvěry, půjčky online, kreditky či kontokorent, zároveň je do limitu zahrnuta už i splátka požadované hypotéky. Všechny dluhy pak hrají prim také u DTI, tedy ukazatele, který zohledňuje poměr celkového zadlužení proti celkovým ročním čistým příjmům. Tento parametr ale nyní při posuzování žádosti bude zcela vynechán.

Proč podmínky pro získání hypotéky zmírňují?

V minulosti došlo ke zpřísnění hypoték kvůli nadměrnému zadlužování domácností. Lidé byli optimističtí a půjčka pro ně nepředstavovala v době prosperity žádné velké riziko. Jakmile se člověk dostal do úzkých, využil sloučení půjček, popřípadě refinancování. I proto centrální banka rozhodla, že zbytečnému předlužování zabrání zpřísnění podmínek.

Nyní v době, kdy ekonomika upadá do recese, se ale mohou zdát nastavené limity jako velmi přísné. Očekávaná vyšší nezaměstnanost a nižší příjmy mohou vést až k ochlazení na hypotečním trhu, tomu chce ČNB předejít. Od aktuálního zmírnění si centrální banka slibuje, že se zvýší poptávka po vlastním bydlení u klientů, kteří nebudou tolik zasaženi současnou koronavirovou krizí. Navíc vláda chce podpořit realitní trh i zrušením 4% daně z nabytí nemovitosti, což by kupující mohlo ještě více motivovat.