Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COVID-19 ničí ekonomiku. Evropa spadne do recese, říká viceprezident ECB

EUR - evropská měna
EUR - evropská měna
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropskou ekonomiku do recese, ve druhém pololetí by se však měl hrubý domácí produkt (HDP) vrátit k růstu. V rozhovoru se španělskou televizí La Sexta to řekl viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos.

"Domnívám se, že první pololetí bude velmi špatné. Evropa vstoupí do recese," řekl de Guindos. "Věřím ale, že ve druhém pololetí uvidíme růst," dodal. Prohlásil také, že ECB učiní vše potřebné v boji proti ekonomickým dopadům koronaviru, a poukázal na potřebu zabránit v Evropě dluhové krizi.

Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou.

ECB už v reakci na koronavirovou krizi ohlásila řadu stimulačních opatření, včetně rozsáhlých nákupů dluhopisů a nabídky mimořádně levných úvěrů pro komerční banky. Snaží se tak udržet náklady podniků i vlád na půjčky na nízké úrovni, poznamenala agentura Reuters.

Člen Rady guvernérů ECB Ignazio Visco dnes uvedl, že dosavadní kroky centrální banky jsou prozatím dostatečné. Dodal nicméně, že v případě potřeby je ECB připravena podniknout další opatření, včetně rozšíření nákupů dluhopisů.

Evropská komise minulý týden předpověděla, že ekonomika Evropské unie v letošním roce kvůli koronaviru pravděpodobně klesne zhruba o procento. Ještě minulý měsíc přitom očekávala nárůst o 1,4 procenta. V loňském roce růst ekonomiky EU zpomalil na 1,5 z předloňských 2,1 procenta.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 ekonomika eurozóna European Central Bank (ECB) EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.