Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid a restrikce budí velké obavy. Důvěra v ekonomiku ČR opět klesá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

"Vzhledem k nástupu druhé vlny pandemie není říjnový propad důvěry příliš překvapující. Celková důvěra v ekonomiku se tak dostala na červencovou úroveň, je však zřejmé, že tato hodnota je podhodnocená a skutečnost bude pesimističtější, což patrně odhalí až listopadová čísla," upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Důvěra mezi podnikateli klesla v říjnu o tři body na 86,5 bodu. Proti září byla vyšší pouze v průmyslu, naopak ve stavebnictví, obchodu a službách se snížila. "Českému průmyslu se v současné době pořád relativně daří, ale v odpovědích podnikatelů jsme již zaznamenali určité náznaky obav z budoucího vývoje. Naproti tomu v sektoru služeb došlo v říjnu k výraznému poklesu důvěry, a to zejména v oblastech pohostinství, ubytování a cestovního ruchu," dodal Obst.

„Českému průmyslu se v současné době pořád relativně daří, ale v odpovědích podnikatelů jsme již zaznamenali náznaky obav z budoucího vývoje. Naproti tomu v sektoru služeb došlo v říjnu k výraznému poklesu důvěry,“ říká Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) October 26, 2020

Důvěra mezi podnikateli v průmyslu tak vzrostla o jeden bod na 91,5 bodu. Ve stavebnictví se snížila o 1,2 bodu na 110,4 bodu. V případě obchodu byl pokles nepatrný, a to o 0,3 bodu na 97,8 bodu. Naopak ve službách indikátor důvěry spadl o 7,7 bodu na 77,2 bodu. "K poklesu souhrnného indikátoru přitom přispěly všechny dílčí ukazatele. Nejvýrazněji pokleslo hodnocení celkové ekonomické situace," uvedli statistici.

"Pokud se podaří udržet zpracovatelský průmysl v chodu a nedojde k zastavení produkce jako na jaře, tak lze v závěrečných měsících letošního roku očekávat pokračující duální vývoj české ekonomiky - relativně solidní situace v průmyslu oproti dále se zhoršující situaci v sektoru služeb," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Dodal ale, že další pokles souhrnného ekonomického sentimentu v listopadu je nevyhnutelný.

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.

Témata:  ekonomika podnikatelé průmysl Český statistický úřad

Související

Aktuálně se děje

8:45

Aleš Háma bude opět moderovat Českého slavíka. Řekl, jak Jaromír Soukup přijal loňské vtípky

Česko čeká v listopadu vyhlášení dalšího ročníku ankety Český slavík, přičemž moderování slavnostního večera se opět ujmou Aleš Háma a Ondřej Sokol. Loni se jejich terčem stal Jaromír Soukup, který měl tehdy krátce po rozchodu s Agátou Hanychovou. Háma až nyní přiznal, jak podnikatel reagoval. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy