Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická krize se blíží? Třetina investorů má tyto obavy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zhruba třetina investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší od roku 2011, napsala agentura Reuters.

Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že obavy ohledně vývoje hospodářské situace vedou k silnému zájmu o investice do dluhopisů. Za hlavní riziko pro finanční trhy investoři podle průzkumu považují obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou.

Banka Goldman Sachs minulý týden uvedla, že již neočekává dosažení obchodní dohodu mezi Washingtonem a Pekingem před prezidentskými volbami v USA v příštím roce. Varovala rovněž před rostoucím rizikem, že vleklá obchodní válka povede k hospodářské recesi.

Obavy ohledně hospodářského vývoje obvykle zvyšují zájem o státní cenné papíry na úkor rizikovějších investic, jako jsou například akcie. Největší aktivita nyní podle průzkumu panuje na trhu s dluhopisy vlády Spojených států. V Evropě jsou tradičním bezpečným útočištěm investorů dluhopisy německé vlády, napsala agentura Reuters.

Témata:  ekonomika investoři Goldman Sachs

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 10:27

Tropické počasí v Česku, nebo strašení? Meteorologové se brání. Data mluví jasně

Straší nás meteorologové během aktuální vlny veder až příliš? Někteří lidé v Česku jsou toho názoru. Experti na počasí z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se proto ponořili do dat, aby předložili jasné důkazy o tom, že velmi horkých dnů v podstatě každoročně přibývá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.