Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eset: Podíl pracujících z domu se zdvojnásobil, home office mají i starší lidé

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podíl zaměstnanců tuzemských firem, kteří kvůli pandemii pracují z domova, se během druhé vlny proti té jarní zdvojnásobil na 17 procent. Naopak tři procenta lidí pracovala z domu na jaře a nyní nikoliv. Vyplývá to z listopadového průzkumu bezpečnostní firmy Eset, kterého se účastnilo více než 1000 respondentů.

Čtvrtina lidí aktuálně nepracuje, přičemž tato kategorie zahrnuje kromě nezaměstnaných také rodiče pobírající ošetřovatelský příspěvek, živnostníky a další. Během jarní vlny nepracovalo 30 procent respondentů, desetina ale odmítla na dotaz odpovědět.

"V jarní vlně pracovali z domova významně častěji muži, nejčastěji do 30 let a s vysokoškolským vzděláním. Během podzimní vlny není mezi muži a ženami prakticky žádný rozdíl, z domova více pracují i starší lidé a k vysokoškolákům se přidali ve vyšší míře i středoškoláci s maturitou. Odpověď nyní nepracuji, uvádějí v obou etapách častěji ženy," uvedl analytik Esetu Michal Steiner.

Proti jarní vlně mají firmy na podzim lépe připravené postupy pro své zaměstnance, jak na dálku pracovat. Klíčové je vždy vyřešit především technologické zajištění přístupu k firemním sítím, s tím jsou spojené i vyšší nároky na bezpečnost a informovanost zaměstnanců.

Největší výzvou bývá podle průzkumu zajištění přístupu zaměstnanců k firemním datům a nástrojům. Při nedůsledné implementaci je totiž firma výrazně zranitelnější. Pouze 45 procent firem využívá k přístupu do firemních sítí VPN (Virtual Private Network), což je odborníky doporučovaný postup. Dalších 25 procent uvádí, že veškerá pracovní data má uložená ve svých zařízeních a 24 procent využívá různé cloudové služby. Necelá desetina firem má interní systémy otevřené do internetu, což lze označit za riskantní. Kybernetických útoků na takto odkryté systémy rapidně přibývá.

Práce na dálku přináší řadu bezpečnostních rizik. Mimo jiné proto, že domácí sítě nepoužívají běžně tak kvalitní zabezpečení. Experti proto doporučují, aby firmy své zaměstnance před přesunem domů školily, jak běžným rizikům předcházet. Školení kybernetické bezpečnosti pravidelně probíhá jen ve čtvrtině firem a v necelé pětině naopak jen výjimečně.

Témata:  home office firmy zaměstnanci ekonomika práce

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy