Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU začala zkoumat plán maďarské skupiny MOL převzít slovinské aktivity OMV

Sídlo EU
Sídlo EU
Foto: Pixabay

Evropská komise (EK) začala zkoumat plán maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL, která se chystá převzít slovinské aktivity rakouské společnosti OMV. Komise v EU mimo jiné plní roli antimonopolního úřadu a obává se, že by transakce mohla poškodit hospodářskou soutěž. EK to dnes oznámila v tiskové zprávě.

MOL a chorvatská ropná a plynárenská společnost INA, jejímž největším akcionářem je MOL, oznámily dohodu o převzetí OMV Slovenija před rokem. OMV Slovenija je druhým největším prodejce benzinu ve Slovinsku.

Společnost MOL v květnu požádala Evropskou unii o schválení transakce z antimonopolní hlediska. Po předběžném přezkumu ale nenabídla žádné ústupky, které by řešily obavy komise. Ta se obává, že spojení druhého a třetího největšího dodavatele pohonných hmot ve Slovinsku by mohlo omezit hospodářskou soutěž. Zmínila též vysoké překážky, jimž by ve snaze vstoupit na trh mohli mít potenciální konkurenti.

"Abychom zajistili, že ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích nebudou uměle zvyšovány v důsledku nedostatečné konkurence, musíme na fúzi bedlivě dohlédnout," uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komise rozhodne do 28. října, zda dohodu schválí, nebo zablokuje.

Skupina MOL v České republice provozuje 304 čerpacích stanic značek MOL, Pap Oil a Slovnaft. Z hlediska jejich počtu je dvojkou na trhu.

Témata:  EU MOL OMV

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 14:33

Trump se nejspíš ještě letos setká s čínským prezidentem

Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.