Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se o něm spekulovalo již delší dobu, shodli se experti oslovení ČTK. Většina bank tyto podmínky podle nich již nyní dodržuje. ČNB s platností od dubna 2022 zpřísnila limity pro poskytování hypoték.
Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) ČNB snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Lidé do 36 let však budou mít mírnější limity pro poskytnutí úvěru, který slouží k nákupu jejich vlastního bydlení.
"Ukazatele týkající se příjmů vůči celkovému zadlužení spotřebitele či jeho měsíčním splátkám ČNB nastavuje na úrovně, které jsou rozumné a aplikuje je dnes většina bank, čili by nemělo dojít z tohoto pohledu k výraznému zhoršení dostupnosti hypoték," uvedl ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. Mnohem horší dopad z tohoto pohledu mají podle něj vysoké ceny nemovitostí a v poslední době zvyšující se úrokové sazby, které prodražují hypoteční splátky a zvyšují nároky na příjmy žadatelů.
"Důvody zpřísňování makroobezřetnostní politiky nesouvisí se snahou ČNB korigovat trh bydlení, ale zabránit tomu, aby bankovní sektor poskytoval více rizikové úvěry, které by mohly v budoucnu snížit jeho odolnost a stabilitu," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Dnešní zpřísnění podmínek ČNB dopadne prakticky jen na starší ročníky, tedy na lidi starší 36 let a ty, kteří si nekupují nemovitost na vlastní bydlení, uvedl analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Pro prvobydlení klientů pod 36 let jsou podle něj podmínky nastavené lépe než ty zrušené v polovině minulého roku. ČNB tak dala výrazně najevo, že nepodporuje nákupy investičních bytů a chce podpořit mladé v pořízení vlastního bydlení, dodal.
Bankéři by měli ve světle nových opatření ČNB hledat nejen výnos, ale i bezpečí, míní analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Měli by podle něj důsledně implementovat a dodržovat nařízení centrální banky i za cenu toho, že klesne objem úvěrů a vydělají méně peněz. Je potřeba zabránit tomu, aby se opakovala hypoteční krize z roku 2008. "Opatření ČNB jsou správná, protože schopnost splácet hypotéky je dnes u běžných lidí ohrožena inflací, vyššími sazbami, růstem nákladů na život i bydlení, a mzdy naopak rostou pomaleji než výdaje domácností,“ podotkl.
Jednatel realitního serveru Bezrealitky a šéf skupiny European Housing Services Hendrik Meyer uvedl, že tak jako při poslední změně podmínek se i nyní tisíce domácností pokusí hypotéku získat ještě před vstupem nových pravidel v platnost. "Očekáváme, že dojde ke krátkodobému zvýšení cen nemovitostí, které se dotkne především 'levnějších regionů', jako je například Ostravsko nebo severní Čechy. Zde se může jednat o nárůst až o pětinu. V Praze bude skok spíš mírnější, naopak velká rána to může být pro Brno, kde se už na konci jara mohou ceny poprvé přiblížit k 90 tisícům korun za metr," uvedl Meyer. Od dubna dále očekává výrazný přesun Čechů do nájmů, kdy se tento trend podle Meyera poprvé ve velkém dotkne i vyšší střední třídy.
Ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák dnes ČTK řekl, že zejména v prvním čtvrtletí 2022 si majitelé nemovitostí mající zájem prodat budou moci vybírat z nárazové poptávky. Očekává zvýšený zájem i o méně atraktivní nemovitosti. "Pod ještě vyšší poptávku by se mohly dostat třeba obce ve Středočeském kraji nebo v okolí Brna, růst se tentokrát bude odehrávat i na úrovni okolí takzvaných "satelitů" velkých měst. Pokud tedy někdo zvažuje prodej, měl by učinit první kroky ještě před koncem roku a využít poněkud klidnější prosinec pro přípravu všech potřebných podkladů a dokumentů," uvedl Zuzák.
Související
10. ledna 2023 10:23
13. října 2022 10:03
5. října 2022 8:12
13. září 2022 8:55
7. září 2022 9:46