Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální ekonomika dostala citelnou ránu. Kdy se zotaví?

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí dříve než v roce 2022. Předpovídá to podle serveru CNBC nová zpráva analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Varuje rovněž, že některé vyspělé země, například Itálie a Španělsko, by se mohly dostat na pokraj dluhové krize.

"Jihoevropské státy se stále zotavují z úsporných opatření, navíc se potýkají s vysokou úrovní veřejného dluhu, stárnoucí populací (která je náchylnější k závažným případům nákazy koronavirem) a s přetrvávajícími rozpočtovými deficity," uvedla EIU.

"Dluhová krize v některé z těchto zemí by vedla k masivním turbulencím na finančních trzích. Krize by se tak rychle rozšířila do celého světa," dodala.

Opatření proti šíření koronaviru v posledních měsících podkopaly hospodářskou aktivitu po celém světě. Vlády proto musely zavést rozsáhlá opatření na podporu ekonomiky. Zároveň klesly rozpočtové příjmy a vzrostly výdaje na zdravotní a sociální péči.

Vlády navíc podle EIU zřejmě nebudou schopny zmírnit vzniklé rozpočtové deficity prostřednictvím úsporných opatření. "Úspory pohlcují politický kapitál, kterého možná nezbude dost k jejich realizaci. Zejména s ohledem k tomu, že poslední období utahování opasků řada zemí zažila před tak krátkou dobou," uvedli ekonomové EIU.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.