Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v Británii v únoru překvapivě vzrostla a dostala se na 10,4 procenta

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v lednu činila 10,1 procenta. K jejímu růstu přispěly zejména vyšší ceny potravin a zdražení nápojů v hospodách a restauracích, oznámil dnes britský statistický úřad. Inflace tak vykázala nárůst poprvé za čtyři měsíce. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles, a to na 9,9 procenta.

Zpráva o překvapivém nárůstu inflace přichází den před zasedáním britské centrální banky. Na předchozích deseti zasedáních Bank of England ve snaze dostat inflaci pod kontrolu úrokové sazby zvyšovala. Nyní by však podle části investorů mohla zvyšování úroků přerušit v důsledku problémů v globálním bankovním sektoru.

Podle britského ministra financí Jeremyho Hunta dnešní údaje ukazují, že předpokládaný pokles inflace nelze pokládat za zaručený. "Pokles inflace není nevyhnutelný, takže se musíme držet plánu, aby v letošním roce klesla na polovinu," prohlásil ministr. V úterý označil více než desetiprocentní inflaci za "nebezpečně vysokou".

Statistický úřad oznámil, že největším faktorem, který stojí za únorovým nárůstem inflace, byl konec lednových akcí na nápoje v hospodách a restauracích. Významnou roli sehrál i nedostatek surovin pro přípravu salátů.

Témata:  Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:46

Červencové počasí. Po tropické epizodě spadne do průměru, naznačuje ČHMÚ

Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.