Spotřebitelské ceny v listopadu počtvrté za sebou zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Na zpomalení měly největší vliv ceny potravin a nealkoholických nápojů, zmírnilo třeba zdražování masa, ovoce nebo brambor. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
"Například cena brambor byla meziročně nižší o zhruba 20 procent a dosáhla hodnoty 12 korun za kilogram," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Maso zdražilo v listopadu o 1,1 procenta, ovšem v říjnu to bylo téměř o pět procent. Za ovoce lidé platili více asi o sedm procent, v říjnu to bylo zhruba 14 procent.
Na meziroční zvyšování cenové hladiny mělo v listopadu opět největší vliv zdražení alkoholu, tentokrát o 3,4 procenta, a tabáku o téměř 15 procent. Za nájemné dali lidé o dvě procenta více než loni, elektřina byla dražší o 3,3 procenta a více stálo také vodné a stočné. Zlevnil naopak zemní plyn.
"Meziroční cenový růst zpomalil už počtvrté za sebou. Na toto zpomalení měly největší vliv položky v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Například cena brambor byla meziročně nižší o zhruba 20 %,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
— ČSÚ (@statistickyurad) December 10, 2020
Proti odhadu ČNB je nyní inflace níže o 0,2 procentního bodu. "V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v horizontu roku především z důvodu oslabené ekonomiky. Čekáme mírnější růst cen potravin," uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Rychlejšímu poklesu inflace bude podle něj v příštím roce bránit opětovné navýšení spotřebních daní na tabák a alkohol. "Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 procenta a příštím roce pak 2,3 procenta," dodal.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny stagnovaly. Proti letošnímu říjnu zdražila třeba zelenina, vejce, cukr, víno nebo tabák. Méně se platilo za pohonné hmoty nebo vybavení do domácnosti.
Statistici dnes zveřejnili také bilanci vývozních a dovozních cen za říjen. Ceny v exportu meziročně vzrostly o 3,2 procenta a dovozní ceny po pěti měsících poklesu stouply o 0,6 procenta. V obou případech byl vývoj cen ovlivněn zdražením strojů a dopravních prostředků. Meziměsíčně se ceny vyváženého zboží zvýšily o 1,5 procenta a dováženého o 1,6 procenta, přispělo k tomu oslabení koruny.
"Slabší koruna vůči euru pomáhala také k růstu cen v meziročním porovnání. Růst dovozních cen byl však v meziročním porovnání limitován zejména více než dvacetiprocentním poklesem cen minerálních paliv," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
Témata: inflace, ceny potravin, zdražování, ekonomika, Český statistický úřad
Související
10. prosince 2024 9:40
12. září 2024 9:06
15. února 2024 11:12
10. listopadu 2023 10:13
31. srpna 2023 13:18
18. srpna 2023 12:58