Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na pět procent, maximum za 20 let

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na pět procent, což je nejvyšší hodnota od zavedení společné evropské měny euro před dvaceti lety. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Zvyšovaly se hlavně ceny energií a potravin. V listopadu byla inflace na 4,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, zveřejněny budou zhruba v polovině tohoto měsíce.

Inflace v eurozóně tak zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta. ECB na rozdíl od některých analytiků nadále očekává, že se inflace letos vrátí ke stanovenému cíli. Prezidentka ECB Christine Lagardeová před koncem loňského roku řekla, že centrální banka proto neplánuje na současný růst cen reagovat zpřísněním měnové politiky.

Prosincová inflace je vysoko nad odhady analytiků. Ti ji v anketě agentury Reuters odhadovali na 4,7 procenta.

Ceny energií se meziročně zvýšily o 26 procent ve srovnání s růstem o 27,5 procenta v listopadu. Růst v kategorii potraviny, alkohol a tabákové výrobky dosáhl 3,2 procenta, zatímco v listopadu činil v meziročním srovnání 2,2 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží se meziročně zvýšily o 2,9 procenta po růstu o 2,4 procenta v listopadu.

Proti listopadu ceny v eurozóně v prosinci podle odhadu vzrostly o 0,4 procenta. V listopadu činil jejich meziměsíční růst také 0,4 procenta.

Eurostat dnes v samostatné zprávě zveřejnil i výsledky průzkumu, který sleduje náladu podnikatelů v eurozóně. Vyplynulo z něj mimo jiné, že firmy zmírnily očekávání růstu cen, a to poprvé za více než rok. To může naznačovat, že období vytrvalého růstu cen může být brzy u konce.

Většina firem, zejména ve zpracovatelském sektoru, nadále počítá s tím, že v příštích třech měsících zvýší ceny. Jejich podíl na celku ale proti listopadu mírně klesl napříč sektory, uvedl Eurostat. Širší index ekonomické nálady, který zahrnuje otázky na důvěru mezi spotřebiteli, maloobchodníky i průmyslníky v eurozóně, klesl na 115,3 bodu. Je to druhý měsíční pokles v řadě a zároveň nejnižší hodnota od loňského května.

Témata:  EU EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 16:55

Exprezident Klaus bude pradědečkem. Vnučka Kateřina odhalila další novinku

Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.