Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v Rusku stoupla na 17,83 procenta

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční růst spotřebitelských cen v Rusku v dubnu zrychlil na 17,83 procenta z březnových 16,69 procenta. Meziroční míra inflace se tak nacházela na nejvyšší úrovni od ledna 2002. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Ruská ekonomika se nyní potýká s problémy v důsledku sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalují západní i další země.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v Rusku nicméně v dubnu prudce zpomalil, a to na 1,56 procenta. V březnu dosáhl 7,61 procenta, zaznamenal tak nejprudší tempo od ledna 1999.

Ruský rubl se v březnu propadl na rekordní minima, což podpořilo poptávku po řadě zboží od základních potravin po automobily v očekávání, že ceny se budou ještě výrazněji zvyšovat. Od té doby se nicméně rubl zotavil a dnes zpevnil až na pětileté maximum vůči euru, píše Reuters.

Meziroční míra inflace se nyní nachází vysoko nad čtyřprocentním cílem ruské centrální banky. Ta navíc předpokládá, že inflace letos vystoupí na 18 až 23 procent.

Centrální banka krátce po zahájení útoku na Ukrajinu více než zdvojnásobila základní úrokovou sazbu na 20 procent z předchozích 9,5 procenta, aby podpořila kurz rublu a omezila inflační tlaky. Od té doby již ale základní úrok snížila na 14 procent, aby tak podpořila ekonomickou aktivitu.

Témata:  Rusko inflace

Související

Aktuálně se děje

8:46

Nikdy jim to nezapomenu. Margita promluvil o lékařích, kteří pečovali o Zagorovou

Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.