Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v USA v prosinci vystoupila na sedm procent, nejvýše od června 1982

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispělo dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale i náklady na potraviny, benzin a další zboží.

Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Nejnovější údaje naznačují, že americká centrální banka (Fed) by mohla začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu, upozornila agentura Bloomberg.

Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 procenta. V listopadu vzrostly o 0,8 procenta.

Analytici v anketě agentury Bloomberg očekávali zvýšení meziroční inflace na sedm procent. Ve srovnání s předchozím měsícem předpokládali růst cen o 0,4 procenta.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny potravin a energií, činila v prosinci 5,5 procenta. Proti listopadu se jádrové ceny zvýšily o 0,6 procenta. Ceny energií, které se pod inflaci v loňském roce podepsaly nejvíce, v prosinci klesly.

Údaje posilují očekávání, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby v březnu. To je výrazná úprava časového harmonogramu ve srovnání s předpoklady před několika měsíci. Podle analytiků se ukazuje, že vysoká inflace je vytrvalejší a rozsáhlejší, než centrální banka předpokládala.

Témata:  inflace USA

Související

Aktuálně se děje

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.