Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italský dluh může letos stoupnout na rekordních 158,5 pct. HDP

Itálie, ilustrační foto
Itálie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) Itálie by mohl letos vrůst na nový poválečný rekord 158,5 procenta HDP. Překoná tak cíl 155,6 procenta stanovený loni v září. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Nárůst zadlužení způsobí stimulační balíček 32 miliard eur (838 miliard Kč), který vláda oznámila tento týden a který zvýší letošní rozpočtový deficit na 8,8 procenta z původně plánovaných sedmi procent HDP. Itálie má druhý nejvyšší dluh v poměru k výkonu ekonomiky v eurozóně, po Řecku.

Mimořádné výdaje chce vláda použít na pomoc přetíženému zdravotnictví a na financování grantů a programů pro zachování pracovních míst určených pro podnikatele, kteří museli k vůli koronavirovým omezením přerušit činnost. Půjčky bude také vláda potřebovat kvůli výpadku příjmů způsobenému odložením termínu splatnosti daní.

Vláda by měla aktualizovat své cíle dluhu a schodku veřejných financí v dubnu. V březnu by pak měl italský statistický úřad ISTAT zveřejnit údaje o deficitu a dluhu za loňský rok.

Za loňský rok by ale dluh mohl být nižší, než se čekalo, dodal zdroj. Řím nyní očekává, že poměr dluhu k HDP za rok 2020 bude 156,5 procenta, tedy pod cílem 158 procent stanoveným v září. Rozpočtový deficit se má pohybovat v rozmezí 10,5 procenta až 10,8 procenta HDP.

Témata:  Itálie dluhy

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.