Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaký je váš investiční profil? Opatrný konzervativec, nebo hazardní hráč?

Jaký je váš investiční profil? Fotogalerie +2
Jaký je váš investiční profil?
Foto: istockphoto.com

Komerční sdělení (Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Na to, jak naložit s úsporami, neexistuje univerzální recept. Jestli peníze nechat na spořicím účtu, nebo je investovat, záleží nejen na obnosu, kterým disponujete, a na aktuálních okolnostech, ale i na vašem investičním profilu. Tedy na tom, jestli jste ochotní riskovat kvůli vyššímu zisku, nebo jestli se spíš držíte hesla „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. Pojďme se na investiční profily podívat z blízka.

Spořicí účet, termínovaný vklad, fondy, akcie… Pro zhodnocení peněz nabízejí banky řadu možností, ve kterých není zpočátku jednoduché se vyznat. Ještě složitější potom je si vybrat ty nejvhodnější a rozložit mezi ně peníze ve správném poměru. Proto i bankéři a investiční poradci, kteří mají všechny produkty v malíčku, si vás vždycky nejdřív vyzpovídají, než se vůbec odváží vám s penězi radit.

Jak si takovou „zpověď“ představit? Jednoduše, na první schůzce s vámi zpravidla vyplní investiční dotazník. V něm najdete otázky na své znalosti a zkušenosti s investováním, popíšete svá očekávání i svou aktuální životní a finanční situaci. Čím podrobnější dotazník a přesnější odpovědi, tím spolehlivější výsledek.

Výsledky z dotazníku vás zařadí do jednoho z typických investičních profilů – jakýchsi škatulek lidí s podobným přístupem k investování a riskování. Ty pak slouží bankovním i nezávislým poradcům k tomu, aby vám doporučili správné spořicí a investiční produkty – konzervativním investorům v první řadě spořicí účty, těm odvážným pak například akciové fondy.

Typické investiční profily

Neexistuje univerzální šablona – každá banka nebo poradenská společnost má svůj vlastní dotazník i škálu investičních profilů. Pojďme se podívat na tři nejtypičtější:

·         Konzervativní – Pokud nesnášíte riskování a spokojíte se s tím, že vaše peníze porostou pomalu (zřejmě i méně než je aktuální míra inflace), ale jistě, jste konzervativní investor. Ideální produkty pro vás jsou spořicí účty a termínované vklady, kde máte vklady pojištěné, takže o své peníze nepřijdete ani v případě krachu banky. A když už investice, tak ty s minimálním rizikem a tržními výkyvy.

·         Vyvážený – Zlatá střední cesta praví: Když chcete vydělat, musíte aspoň trochu zariskovat. Vyvážení investoři nemají přehnané nároky, chtějí jen pomocí investování porazit inflaci a získat lepší výnos než na spořicích účtech. Investice jsou v takovém případě jediným řešením. Jako vyvážený investor máte na rozdíl od těch konzervativních více možností, z čeho vybírat.

·         Odvážný – Když vám riziko nevadí, protože od investování zkrátka očekáváte co nejvyšší výnos, jste odvážný investor. Lidé jako vy se rádi vydávají novými, neprozkoumanými cestami a věří svým investorským instinktům. Vývoj odvážných fondů, do kterých investují, bývá jako na houpačce. Ale když to vyjde, vydělají zdaleka nejvíc ze všech.

Na investování se necítíte? Vyberte si dobrý spořicí účet

Jestli byste se po přečtení předchozích řádku tipli na konzervativního investora, není to nic zvláštního. Do této kategorie spadá bankéřům a poradcům zdaleka nejvíc klientů.  A ti všichni hledají v první řadě co nejlepší spořicí účet. Místo, kam uloží své úspory a ony se jim tu budou zhodnocovat úplně bez rizika. Navíc s tím, že když bude potřeba, dají se kdykoli vybrat.

Přesně takovým účtem je například Hello spoření od Hello bank! Částky do 200 000 Kč vám tu porostou s úrokovou sazbou 4,5 % ročně (údaj z července 2022). Spoření nemá žádné zbytečné podmínky ani poplatky – můžete si ho pořídit jen tak, i když u banky nemáte sjednaný jiný produkt. A na výhodné úročení tu dosáhne každý bez rozdílu.

Témata:  pr článek investice Hello bank!

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 19:44

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy