Na to, jak naložit s úsporami, neexistuje univerzální recept. Jestli peníze nechat na spořicím účtu, nebo je investovat, záleží nejen na obnosu, kterým disponujete, a na aktuálních okolnostech, ale i na vašem investičním profilu. Tedy na tom, jestli jste ochotní riskovat kvůli vyššímu zisku, nebo jestli se spíš držíte hesla „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. Pojďme se na investiční profily podívat z blízka.

Spořicí účet, termínovaný vklad, fondy, akcie… Pro zhodnocení peněz nabízejí banky řadu možností, ve kterých není zpočátku jednoduché se vyznat. Ještě složitější potom je si vybrat ty nejvhodnější a rozložit mezi ně peníze ve správném poměru. Proto i bankéři a investiční poradci, kteří mají všechny produkty v malíčku, si vás vždycky nejdřív vyzpovídají, než se vůbec odváží vám s penězi radit.

Jak si takovou „zpověď“ představit? Jednoduše, na první schůzce s vámi zpravidla vyplní investiční dotazník. V něm najdete otázky na své znalosti a zkušenosti s investováním, popíšete svá očekávání i svou aktuální životní a finanční situaci. Čím podrobnější dotazník a přesnější odpovědi, tím spolehlivější výsledek.

Výsledky z dotazníku vás zařadí do jednoho z typických investičních profilů – jakýchsi škatulek lidí s podobným přístupem k investování a riskování. Ty pak slouží bankovním i nezávislým poradcům k tomu, aby vám doporučili správné spořicí a investiční produkty – konzervativním investorům v první řadě spořicí účty, těm odvážným pak například akciové fondy.

Typické investiční profily

Neexistuje univerzální šablona – každá banka nebo poradenská společnost má svůj vlastní dotazník i škálu investičních profilů. Pojďme se podívat na tři nejtypičtější:

·         Konzervativní – Pokud nesnášíte riskování a spokojíte se s tím, že vaše peníze porostou pomalu (zřejmě i méně než je aktuální míra inflace), ale jistě, jste konzervativní investor. Ideální produkty pro vás jsou spořicí účty a termínované vklady, kde máte vklady pojištěné, takže o své peníze nepřijdete ani v případě krachu banky. A když už investice, tak ty s minimálním rizikem a tržními výkyvy.

·         Vyvážený – Zlatá střední cesta praví: Když chcete vydělat, musíte aspoň trochu zariskovat. Vyvážení investoři nemají přehnané nároky, chtějí jen pomocí investování porazit inflaci a získat lepší výnos než na spořicích účtech. Investice jsou v takovém případě jediným řešením. Jako vyvážený investor máte na rozdíl od těch konzervativních více možností, z čeho vybírat.

·         Odvážný – Když vám riziko nevadí, protože od investování zkrátka očekáváte co nejvyšší výnos, jste odvážný investor. Lidé jako vy se rádi vydávají novými, neprozkoumanými cestami a věří svým investorským instinktům. Vývoj odvážných fondů, do kterých investují, bývá jako na houpačce. Ale když to vyjde, vydělají zdaleka nejvíc ze všech.

img-responsive

Někoho adrenalin spojený s investicemi naplňuje, jiného děsí. To, jaký jste typ investora, vám pomůže odhalit obvykle dotazník nebo rozhovor s bankéřem. | foto: istockphoto.com

Na investování se necítíte? Vyberte si dobrý spořicí účet

Jestli byste se po přečtení předchozích řádku tipli na konzervativního investora, není to nic zvláštního. Do této kategorie spadá bankéřům a poradcům zdaleka nejvíc klientů.  A ti všichni hledají v první řadě co nejlepší spořicí účet. Místo, kam uloží své úspory a ony se jim tu budou zhodnocovat úplně bez rizika. Navíc s tím, že když bude potřeba, dají se kdykoli vybrat.

Přesně takovým účtem je například Hello spoření od Hello bank! Částky do 200 000 Kč vám tu porostou s úrokovou sazbou 4,5 % ročně (údaj z července 2022). Spoření nemá žádné zbytečné podmínky ani poplatky – můžete si ho pořídit jen tak, i když u banky nemáte sjednaný jiný produkt. A na výhodné úročení tu dosáhne každý bez rozdílu.