reklama

Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz. Voucher bude možné generovat i v jednotlivých lázeňských zařízeních. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Registrace do programu je pro lázeňská zařízení dobrovolná. Zapojit se podle Dostálové mohou všechny lázně, které mají příslušnou certifikaci a jsou evidovány na ministerstvu zdravotnictví. Jejich seznam bude ministerstvo podle náměstka sekce regionálního rozvoje Davida Koppitze aktualizovat každý den. "Věříme, že se nakonec přihlásí všechny lázně, které splní dané podmínky," uvedl. Podle státní agentury CzechTourism v ČR působí zhruba devět desítek firem podnikajících v lázeňství. Z tohoto počtu se 68 do programu na státní poukaz registrovalo. Firmy pod sebou většinou mají několik hotelů či lázeňských domů.

Slevu mohou podle Dostálové uplatnit lidé i na pobyty koupené přes cestovní kanceláře. Klientovi se pobyt podle ní zlevní ihned, při rezervaci pobytu zadá příslušného číslo poukazu. "Následně vyúčtování je mezi lázeňským zařízením a státem," uvedla. Zúčtování se podle ní uskuteční jednou měsíčně až do konce ledna příštího roku.

Dříve vláda uvažovala o podpoře celého cestovního ruchu bez omezení. Původní hodnota voucheru měla být 10.000 korun, podílet se na něm měl stát, zaměstnanec a zaměstnavatel. Firmy však podle Dostálové letos nebyly příspěvku vzhledem ke krizi nakloněny. Uvažovaly by o něm podle ní pro další roky. Částku by si mohly odečíst z daní.

Od dnešního rána funguje podle Dostálové také infolinka, kam mohou lidé směřovat své dotazy. Od 08:00 na ní operátoři vyřídili přes 300 telefonátů, řekla. Poukaz mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění.

Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250.000 poukazů. Lidé ovšem nebudou moci sčítat voucher, který nabízejí například Karlovy Vary na podporu cestovního ruchu, a státní poukaz.

Podpora má lázním jako jednomu ze sektorů, který je nejhůře postižen koronavirovou krizí, částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní. Podle ministerstva Češi zahraniční klienty, kterých lázně kvůli současné situaci mohou ztratit 170.000 až 200.000, nedokážou nahradit. Záměrem programu mimo jiné je naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb. Poskytnutá podpora má navíc přispět k obnově regionu.

reklama