Ke zvolení do vedení dolní komory byl nutný zisk nejméně 95 poslaneckých hlasů. Dostálovou volilo 121 poslanců, Okamura obdržel 24 hlasů.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj, jedenapadesátiletá Dostálová dosud stála v čele sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Okamura vede petiční výbor, o místo ve vedení Sněmovny se neúspěšně ucházel při volbách místopředsedů už loni na podzim a letos v únoru.

Mračková Vildumetzová skončila ve vedení dolní komory v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. Čelila kritice kvůli tomu, že jeden ze stíhaných v tomto případu, podnikatel Zakaría Nemrah, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

Pozice patří podle dohod hnutí ANO. Někteří politici koaliční většiny se ale dříve stavěli k nominaci Dostálové rezervovaně, případně odmítavě. Podle úterních informací ČTK se ale koalice rozhodla postupovat tak, aby Dostálová zvolena byla.

Počet místopředsedů Sněmovny se odchodem Mračkové Vildumetzové snížil do dnešní volby na pět. Pozice dále zastávají Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti), Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Karel Havlíček (ANO).

Mračková Vildumetzová tvrdila, že s případem Dozimetr kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

reklama