Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novou místopředsedkyní Sněmovny se stala exministryně Dostálová

Klára Dostálová (ANO)
Klára Dostálová (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Novou místopředsedkyní Sněmovny se stala nominantka opozičního hnutí ANO Klára Dostálová. V dnešní tajné volbě porazila předsedu SPD Tomia Okamuru (SPD). Dostálová tak obsadila pozici ve vedení dolní komory po Janě Mračkové Vildumetzové (ANO), která rezignovala koncem září. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO)

Ke zvolení do vedení dolní komory byl nutný zisk nejméně 95 poslaneckých hlasů. Dostálovou volilo 121 poslanců, Okamura obdržel 24 hlasů.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj, jedenapadesátiletá Dostálová dosud stála v čele sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Okamura vede petiční výbor, o místo ve vedení Sněmovny se neúspěšně ucházel při volbách místopředsedů už loni na podzim a letos v únoru.

Mračková Vildumetzová skončila ve vedení dolní komory v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. Čelila kritice kvůli tomu, že jeden ze stíhaných v tomto případu, podnikatel Zakaría Nemrah, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

Pozice patří podle dohod hnutí ANO. Někteří politici koaliční většiny se ale dříve stavěli k nominaci Dostálové rezervovaně, případně odmítavě. Podle úterních informací ČTK se ale koalice rozhodla postupovat tak, aby Dostálová zvolena byla.

Počet místopředsedů Sněmovny se odchodem Mračkové Vildumetzové snížil do dnešní volby na pět. Pozice dále zastávají Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti), Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Karel Havlíček (ANO).

Mračková Vildumetzová tvrdila, že s případem Dozimetr kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

Témata:  Klára Dostálová Tomio Okamura Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy