V Itálii se zákaz týká letišť Bergamo a Malpensa v milánské oblasti a dále Benátek, Trevisa a Boloně. ČSA již v pondělí oznámily přerušení všech přímých letů mezi Prahou a Milánem a Boloňou. Do Milána měla provozovat společnost v březnu až pět letů týdně, do Boloně až čtyři lety týdně.

Letecká společnost Ryanair ode dneška do 18. března zrušila všechny lety mezi Prahou a Benátkami, Milánem a Boloní a také linku z Brna do Milána. Za koupené letenky bude vracet plnou cenu nebo pasažérům nabídne změnu termínu letu. Firma to uvedla na svém webu.

"Ryanair byl nucen pozastavit řadu italských letů z Itálie do České republiky. Všichni zákazníci, kterých se tyto konkrétní změny týkají, byli informováni o svých možnostech plné náhrady nebo bezplatné změny času/data letu," uvedla firma. Spoj Ryanairu z Bergama do Brna letěl naposledy ve středu. Využilo jej 16 pasažérů. Ve středu také letěl naposledy spoj Korean Air ze Soulu do Prahy.

České aerolinie lety z Prahy do Milána a Boloni pozastavily již v pondělí. Přerušení letů bude trvat do 6. dubna. "Případné prodloužení přerušení provozu těchto linek bude záviset na situaci a doporučení Bezpečnostní rady státu," uvedla firma. Cestujícím dotčených letů dopravce umožní vrácení peněz v plné výši nebo přesměrování na lety s jinými dopravci.

Další letecké společnosti jako WizzAir nebo easyJet kvůli nižší poptávce zrušily některé lety i do měst, na které se zákaz české vlády dosud nevztahoval. "Vzhledem ke zpomalení poptávky v regionu jsme se však rozhodli zrušit některé lety mezi 13. březnem a 31. březnem 2020. Zákazníci na zrušených letech byli kontaktováni a přesunuli se na alternativní lety nebo nabídli plnou náhradu," oznámil například easyJet.

Prodejci letenek ve velké míře nabízejí dopravu z Prahy do italských měst s mezipřistáním v destinaci, na kterou se zákaz nevztahuje. Například Air France prodávají lety z Prahy do Milána přes Paříž.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících.