Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé se po krizi rychle vrátili do knihkupectví. Žádané jsou mapy ČR a erotické romány

Neoluxor Praha
Neoluxor Praha
Foto: EuroZprávy.cz

Po uvolnění restrikcí proti koronaviru a otevření obchodů se zákazníci poměrně rychle vrátili do knihkupectví. Méně jich stále přichází do poboček v obchodních centrech. Ve srovnání s loňskými prodeji však knihkupectví kvůli nucenému uzavření stále evidují ztrátu.

Vyplývá to z vyjádření zástupců knihkupeckých sítí. Čtenářské trendy se nezměnily. Velký propad není ani u cestovních průvodců, lidé ale více poptávají turistické mapy a průvodce po České republice.

Nouzový stav byl vyhlášen před zhruba čtyřmi měsíci, 12. března. Většina prodejen v obchodních centrech musela být kvůli vládním opatřením proti nákaze veřejnosti uzavřena od 14. března. Větší obchody a obchodní centra nad 5000 metrů čtverečních začaly znovu fungovat 11. května.

"Pokud vezmu období od 11. května, kdy jsme už měli otevřené všechny prodejny, tak stále ještě za stejným obdobím v loňském roce ztrácíme, ale není to dramatické. Lidé se do knihkupectví vrátili celkem rychle, byť tedy do poboček v obchodních centrech o něco opatrněji. O vyrovnání výpadku způsobeného zavřením prodejen se samozřejmě nedá mluvit," uvedla mluvčí knihkupectví Kanzelsberger Jana Kmuníčková.

V běžném režimu fungují i prodejny Knihy Dobrovský. "Ve srovnání s loňskými prodeji jsou rozdíly stále znatelné, ale primárně na úrovni konkrétních prodejen. Máme knihkupectví i v obchodních centrech, která jsou umístěna v blízkosti velkých kancelářských komplexů a zde je stále pokles návštěvníků znatelný," řekl marketingový ředitel firmy Adam Pýcha.

Po krizi si podle Kmuníčkové méně lidí kupuje víc knih najednou. Naopak do knihkupectví chodí častěji a nakupují po jedné knize, uvedla. Stále se podle ní dobře prodávají čeští autoři, například díla Jiřího Hájíčka, Radky Třeštíkové a Haliny Pawlowské. Ze zahraničních autorů je dlouhodobý zájem o romány Jojo Moyesové.

Velmi poptávané jsou podle Pýchy erotické romány. "Obecně je zafixováno, že hlavní trend byl se sérií Padesát odstínů šedi. Nicméně dále pokračuje a je mnoho sérií, které mají fantastické prodeje. Tyto knihy navíc dominují prodejům e-knih," uvedl.

Přes omezení v cestování výrazně neopadl zájem o knižní průvodce. V Knihách Dobrovský podle Pýchy lidé více kupují průvodce a tipy na cestu po ČR a konkrétně po Praze a Brně. Kanzelsberger eviduje vyšší prodeje turistických map. Podle Kmuníčkové sezona dovolených teprve začala a dělat závěry je předčasné.

Témata:  knihy ekonomika obchody

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2026 5:00

Počasí o prodlouženém víkendu: Teploty budou téměř letní

Českou republiku čeká o nadcházejícím prodlouženém víkendu slunečné a velmi teplé počasí, které se ponese v téměř letním duchu. Zatímco páteční ráno může ještě potrápit přízemními mrazíky, přes den se teploty vyšplhají až k příjemným 22 °C. A v dalších dnech ještě více porostou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Retail media: Zlatý důl e-commerce, který spousta značek stále ignoruje

Většina značek dnes stále řeší stejné otázky: jak přivést na web více lidí, jak snížit cenu za klik nebo jak zvýšit výkon kampaní. Jenže mezitím se přímo před očima otevírá prostor, kde zákazník už dávno je, a hlavně tam přichází s jasným úmyslem nakoupit. Retail media není žádná novinka z učebnic marketingu, ale praktický nástroj, který se rychle posouvá do centra dění. A kdo ho zatím přehlíží, dost možná nechává peníze ležet na stole.