Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nafta vystoupala na čerpacích stanicích v Německu na rekordní ceny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Průměrná cena nafty na čerpacích stanicích v Německu se v neděli vyšplhala na rekordních 1,555 eura (zhruba 39,5 Kč) za litr. Oznámil to dnes německý autoklub ADAC. Cena tak překonala předchozí rekord 1,554 eura za litr ze srpna 2012.

K rekordu se v neděli přiblížila také cena benzinu. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, se v neděli na německých čerpacích stanicích prodával v průměru za 1,667 eura (zhruba 42,40 Kč) za litr. Od rekordního maxima 1,709 eura ze září 2012 ho tak dělily jen zhruba čtyři centy.

Za zdražováním pohonných hmot na čerpacích stanicích stojí zejména růst cen ropy, které se nyní pohybují na několikaletých maximech. V případě nafty přispívá ke zdražování také obvyklý podzimní nárůst poptávky po topných olejích, upozornila agentura DPA.

Pohonné hmoty prudce zdražují také u čerpacích stanic v České republice, kde jsou ceny teď nejvyšší téměř za sedm let. Průměrná cena Naturalu 95 podle údajů společnosti CCS ke 13. říjnu dosahovala 35,47 koruny za litr, za týden se tak zvýšila o 87 haléřů. Nafta ve stejném období zdražila o korunu a 16 haléřů na 34,07 Kč/l. Podle analytiků ceny dál porostou, někteří mluví o tom, že v zimě mohou atakovat 40 korun za litr.

Témata:  Německo pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 8:44

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.