Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí vědci označili dvě nejúčinnější vakcíny proti koronaviru. Jsou ovšem i nejdražší

Vakcína, ilustrační foto Fotogalerie +3
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - S postupující vakcinací se i v Česku více a více lidí rozhoduje pro odklad svého vlastního očkování. Doufají, že si „vyčekají“ účinnější vakcínu, jež by se mohla objevit.

Účinnost té či oné vakcíny se měří v procentech. Takže pokud odpovídá třeba padesáti procentům, znamená to zhruba, že očkovaná osoba má o padesát procent nižší pravděpodobnost, že u ní nemoc, proti níž se očkuje, propukne. O padesát procent nižší pravděpodobnost v porovnání s jinou, srovnatelnou osobou, která očkována nebyla.   

Podle nové studie amerických vědců (zde), o které informuje agentura Bloomberg, je průměrná účinnost dostupných vakcín proti onemocnění covid-19 přibližně 85 procent. Až takřka ze sta procent ovšem vakcíny zamezují propuknutí opravdu těžké podoby choroby, jež by si vynucovala hospitalizaci a mohla vést ke smrti. Tabulka níže zachycuje v prvním číselném sloupci odhadovanou účinnost dané vakcíny. 

Ve druhém sloupci je pásmo účinnosti. Vědci jsou si na 95 procent jisti, že procentuální hodnota účinnosti se nachází právě v něm. Vzhledem k tomu, že je užší v případě vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech, jedná si o doklad toho, že právě tyto dvě jsou relativně lepší volbou než jiné testované vakcíny. Tyto dvě vakcíny také představují ty nejdražší. Dávka vakcíny Moderna vyjde na 25 až 37 dolarů. Následuje vakcína Pfizer, za kterou EU platí 14,70 dolaru za dávku, Spojené státy 19,50 dolaru, a Izrael dokonce třicet dolarů. Vakcíny Johnson&Johnson a AstraZeneca jsou výrazně levnější. První z nich vyjde EU na 8,50 dolaru – a postačí jedna dávka. AstraZeneca pak EU stojí 2,15 dolaru za dávku.  

Vakcína Pfizer je pak relativně účinnější v boji s některými mutacemi koronaviru, zejména britskou a jihoafrickou, jak dokumentuje tabulka níže.

 

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Pfizer Lukáš Kovanda očkování

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.