Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá energetická společnost Uniper bude platit za plyn přes účet v ruské bance

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německá energetická společnost Uniper bude platby za dodávky plynu z Ruska převádět do ruské banky a nikoliv do banky v Evropě. Řekl to mluvčí firmy německému listu Rheinische Post.

"Plánem je provádět naše platby v eurech na účet v Rusku," řekl mluvčí. Uniper patří mezi největší kupce ruského plynu v Evropě, má významné aktivity v Rusku a patří mezi pět evropských energetických firem, které investovaly do plynovodu Nord Stream 2.

Rusko požaduje po zemích, které označuje za nikoliv přátelské, aby platily za dodávky plynu v rublech. Jím navržený systém plateb předpokládá využití účtů u Gazprombank. Zde odběratelé složí na jeden účet peníze v dolarech nebo eurech, banka je promění na rubly a uloží na jejich rublový účet, ze kterého budou dodávky zaplacené. Evropská komise minulý týden uvedla, že pokud kupující ruského plynu potvrdí, že platba byla dokončena po složení eur a ne až po převodu na rubly, nebude to znamenat porušení sankcí.

Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

Uniper již ve středu uvedl, že navzdory zastavení dodávek do Polska a Bulharska považuje toky ruského plynu do Německa prozatím za bezpečné.

Agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že účet v rublech už si otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó nyní americké televizi CNN potvrdil, že Maďarsko přistoupilo na platební podmínky Moskvy pro odběr ruského plynu.

Ekonom Lukáš Kovanda v dnešním komentáři uvedl, že existují indicie, které obchodníky ujišťují v tom, že k odpojení Evropské unie jako celku od ruských energií nedojde. "Pro řadu evropských podniků jsou prostě obtížně nahraditelné," vysvětlil.

Témata:  zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy