Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NWT, jež ukončila dodávky teplárně v Břeclavi,na sebe podala návrh na insolvenci

NWT
NWT
Foto: Instagram NWT a.s.

Společnost NWT z Hulína na Kroměřížsku, která dodávala plyn městské teplárně v Břeclavi a také ve Vrbně pod Pradědem, na sebe podala insolvenční návrh kvůli tomu, že se dostala do platební neschopnosti. Nedávno jednostranně ukončila dodávky plynu oběma městům, kvůli čemuž se části jejich obyvatel násobně zvýší cena tepla.

Firma navrhuje reorganizaci, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Na návrh dnes upozornila v rozeslané tiskové zprávě.

Podle insolvenčního návrhu má firma závazky 460 milionů korun, přičemž 230 milionů korun tvoří závazky zajištěné.

V tiskové zprávě firma uvedla, že chce svoji strukturu změnit tak, aby pokračovaly životaschopné projekty, byla zachována zaměstnanost a věřitelé mohli být v maximální míře uspokojeni. V uplynulých dnech NWT vedla jednání se strategickými investory a bude v nich pokračovat. Firma také uvedla, že pokračuje v podnikatelské činnosti a insolvenční návrh se nemá většiny zákazníků dotknout. "Se zákazníky, jichž se insolvence dotkne, bude firma jednat prostřednictvím obchodních zástupců s cílem nalézt individuální řešení jejich situace," uvedla mluvčí Michaela Vávrová. Ještě před podáním návrhu firma jednala s největšími věřiteli, ale podle tiskové zprávy se nepodařilo nalézt řešení, které by odvrátilo úpadek.

Například Teplo Břeclav poslalo NWT v pondělí předžalobní výzvu k zaplacení dlužných 750.000 korun, což je přeplatek za srpnovou dodávku plynu. Smlouvu o dodávkách plynu uzavřelo v roce 2020, a to pro léta 2022 a 2023. Podle jednatele Martina Martáka se však už na konci roku 2021 NWT na teplárenskou společnost obrátila s žádostí o zvýšení ceny kvůli výraznému růstu ceny plynu. Teplo Břeclav přistoupila na zvýšení ceny o 30 procent, přičemž NWT se podle jednatele zavázala, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT. Ta minulý týden uvedla, že musela ukončit smlouvy v Břeclavi a Vrbně, protože kvůli válce na Ukrajině je nedostatek plynu a zvýšila se cena. Na spotové ceny teplárenské firmy nepřistoupily.

Marták dnes ve vyjádření pro média uvedl, že ho v reorganizačním plánu NWT zklamal záměr restrukturalizovat pohledávky věřitelů tak, že by se část dluhů promíjela. "Stejně jako tomu bylo v návrzích na zvýšení ceny, které jsme odmítli, se tak společnost NWT a.s. opět snaží následky svých nešťastných obchodních rozhodnutí přesunout na své klienty." dodal.

Firma NWT má 200 zaměstnanců, existuje od roku 1992. "Při reorganizaci se společnost bude snažit nalézt pro zaměstnance pozice v divizích, které zůstanou zachovány. Požádala také o součinnost úřad práce ve Zlíně při hledání práce pro zaměstnance působící v projektech, které budou utlumeny," uvedla Vávrová. V roce 2020 firma dosáhla obratu 2,2 miliardy korun a zisku 28 milionů korun, loni obrat činil 3,2 miliardy a zisk byl téměř o dva miliony vyšší. Kromě dodávek energií se zabývá výstavbou velkých skleníků, pasivních domů, bioplynových stanic, fotovoltaických elektráren či správě a outsourcingu informačních technologií.

Témata:  NWT

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 17:40

Rozloučení s Jiřím Bartoškou (†78) bude veřejné. Proběhne v Rudolfinu

Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.