Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odhad nevyšel. Jak si vede česká ekonomika? ČSÚ zpřesnil údaje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční růst ekonomiky ČR ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta.

Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna HDP meziročně rostl ve 2. čtvrtletí o 2,7 procenta, dnes tedy statistici tento údaj vylepšili.

"Také ve druhém čtvrtletí významně rostly mzdové náklady podniků, meziročně o 7,1 procenta. S tím souvisí i meziroční růst peněžních i nepeněžních příjmů domácností o 3,5 procenta," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Podniky méně investovaly do strojů a zařízení, míra investic tak meziročně klesla o 1,5 procenta.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 3,5 procenta a ve srovnání s prvním čtvrtletím o 1,2 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se proti stejnému loňskému období zvýšila o 2,9 procenta, mezičtvrtletně o 1,5 procenta.

V absolutních číslech dosáhl průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 34.995 korun. Meziročně tak byl vyšší o 3,2 procenta a ve srovnání s prvními třemi měsíci roku o 1,2 procenta. "Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,9 procenta," uvedl ČSÚ.

Témata:  ekonomika HDP ČR Český statistický úřad

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.