Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie podle průzkumu nejvíce udeřila na rodinné firmy

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

S nejhoršími následky pandemie covid-19 se potýkaly rodinné firmy a ubytovací a stravovací služby. Naopak nejnižší ztráty počítají společnosti v energetickém průmyslu, telekomunikacích a IT. Vyplývá to z aktuálního globálního průzkumu mezi 500 firmami Global Risk Landscape poradenské společnosti BDO. Šest z deseti rodinných firem uvedlo, že dopady pandemie byly horší, než očekávaly.

Výrazně se koronavirová opatření dotkla také restauračních zařízení a ubytovacích služeb, jejich dopady hodnotí jako horší polovina těchto firem. Podle expertů může za výraznější dopady koronavirové krize přístup firem ke globálním rizikům.

"Pro více než polovinu firem, které kvůli zvýšené nejistotě a riziku vyčkávaly s reakcí, byly důsledky výrazně horší, než na jejím začátku odhadovaly. Společnosti, které nastalou situaci vzaly jako příležitost a adaptovaly se na ni, hodnotí dopady koronavirové krize v 53 procentech případů jako méně vážné, než očekávaly," uvedl ředitel poradenství z poradenské společnosti BDO Stanislav Klika.

Nutnost přizpůsobit se koronavirovým opatřením přinesla do firem urychlení digitalizace nebo změnu firemní kultury tak, aby byla uzpůsobena práci na dálku. Více než třetina firem uvedla, že jim koronavirová krize pomohla urychlit proces digitalizace, čtvrtina společností upravila firemní procesy, aby odpovídaly práci z domova.

"Mnohé změny ve firmách se v uplynulém roce staly nutností k samotnému přežití. Na 88 procent firem uvedlo, že spokojenost zaměstnanců a adekvátní digitální nástroje pro práci na dálku pro ně představovaly největší výzvu při zajištění chodu firmy během pandemie," upozornil Klika.

Společnosti i v Česku podle něj tyto změny dále rozvíjejí. "Například umožňují zaměstnancům pracovat určitý počet dní z domova, nebo k setkáním více využívají videokonference. Pandemie obecně dotlačila mnoho firem k urychlení digitální transformace a automatizace procesů," dodal Klika.

Témata:  firmy průzkumy

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.