Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelé ze záručních programů COVID k 15. březnu čerpali 47,6 miliardy

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Podnikatelé ze záručních programů COVID II, III, Praha a plus k 15. březnu podle aktuálních statistik České národní banky (ČNB) získali 47,6 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 56,5 miliardy korun. Čerpání v porovnání s naposledy zveřejněnými daty k 28. únoru vzrostlo o zhruba miliardu korun, objem schválených žádostí stoupl asi o dvě miliardy korun.

Živnostníci a podniky s až 500 zaměstnanci zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru mohou o úvěr se státní zárukou žádat v programu COVID III prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Maximální výše půjčky na provozní výdaje nebo investice je 50 milionů korun. Délka ručení jsou tři roky. S fungováním programu se zatím počítá do konce června, jeho kapacita je 500 miliard korun.

Banky v COVID III k 15. březnu podle ČNB schválily 4204 žádostí v objemu 28,4 miliardy korun. Podnikatelé z programu zatím získali půjčky za zhruba 23,4 miliardy korun. Ve srovnání s údaji k 28. únoru počet přijatých žádostí k 15. březnu vzrostl o 280, objem stoupl o 1,4 miliardy korun.

Exportně zaměřené firmy nad 250 pracovníků mohou žádat o půjčky v programu COVID plus. Ručitelem je stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Podniky mohou přes komerční banky žádat o úvěry od pěti milionů do dvou miliard korun. Maximální výše půjčky odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. Vláda v programu od ledna zvýšila krytí nesplacené jistiny až do 90 procent, záruky prodloužila na šest let. O úvěry se mohou ucházet i provozovatelé ubytovacích zařízení zaměření na zahraniční klientelu.

Banky v COVID plus podle ČNB k 15. březnu schválily 75 žádostí za 12,5 miliardy korun. Podniky dosud čerpaly asi 9,8 miliardy korun. Banky k 15. březnu evidovaly 137 přijatých žádostí za 26,3 miliardy korun. Od 28. února do 15. března tak přibylo šest přijatých žádostí v objemu 2,3 miliardy korun.

U programu COVID II, kde příjem skončil loni 3. dubna, bylo podle ČNB k 15. březnu schváleno 3141 žádostí za zhruba 14 miliard korun, podnikatelé dosud čerpali asi 13 miliard korun. ČMZRB celkem schválila 3234 žádostí za 14,9 miliardy korun.

Do programu COVID Praha se mohli podnikatelé hlásit od 21. dubna loňského roku, jeho kapacitu vyčerpali za deset minut se statistiky. Banky v něm podle ČNB k 15. březnu schválily 299 žádostí za 1,5 miliardy korun, z toho pražští podnikatelé čerpali asi 1,4 miliardy korun. ČMZRB schválila 311 žádostí za 1,6 miliardy korun.

Témata:  podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.