Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohonné hmoty v ČR dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 Kč/l. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014.

Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 Kč/l. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje.

Pohonné hmoty ve zdražování následují ropu, jejíž cena na světových trzích od začátku roku stoupla o desítky procent. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 Kč méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 Kč/l.

Nejlevnější benzin momentálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 36,22 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 35,24 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 37,26 Kč. Nafta se tam tankuje za 36,11 Kč za litr.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

13. července 2025 11:43

Počasí dnes: Meteorologové varují před silnými bouřkami

Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.