"Zmastili jste kurzarbeit. Pustili jste se do politických her místo toho, abyste mysleli na firmy a zaměstnance," prohlásil Hanák. Vyzval premiéra k obnovení sociálního dialogu. "Ty jsi ho, předsedo vlády, zrušil, týdny nefunguje a je doba, kdybychom měli diskutovat," řekl Babišovi.

Viceprezident svazu Jan Rafaj v následné diskusi vyzval vládu, aby nezavírala jako součást opatření proti šíření koronaviru mateřské školy a první stupeň základních škol a nezvedala ošetřovné, protože by to odčerpávalo pracovní sílu z trhu práce. Věří tomu, že se výsledná podoba kurzarbeitu ve Sněmovně změní tak, aby nediskvalifikovala kvalifikovanou pracovní sílu. "Budeme chtít vyjednávat o změně parametrů tak, aby kurzarbeit pomohl těm, co má. Nikdo nechce konzervovat mrtvá pracovní místa," reagovala na to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Šéfové firem podle Hanáka upozorňují na špatnou situaci na trhu práce. "Podívejte se na příchod zahraničních pracovníků, ti lidé musí přijít," požádal Babiše. Kritizoval to, že ministerstvo práce a sociálních věcí nepředkládá vládě vývoj demografické křivky do dalších let. "Ten vývoj není dobrý, je špatný," poznamenal.

Prioritou svazu ve vztahu k vládě je podle Hanáka například podpora investic, digitalizace a podpora vzdělávání. "Školství není v dobrém stavu, je třeba reforma základního a středního školství," dodal.

Vláda splnila jen dvě z 15 výzev, které jí svaz průmyslu předal na loňském sněmu, řekl Hanák. Jde podle něj o zajištění všech podmínek nutných k zahájení výběru dodavatele nových jaderných bloků a zajištění dostatku peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury.

V pěti případech ale vláda neudělala žádný pokrok, doplnil. U osmi výzev vláda alespoň začala s jejich naplňováním. Nesplnila požadavek zjednodušit stavební právo ještě v tomto volebním období a stanovení pevného termínu přijetí eura. Vláda také nesmí zrušit povinnou maturitu z matematiky. Musí naopak převést směrnici o autorském právu tak, aby nebrzdila rozvoj umělé inteligence, podotkl.