Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První mince, kreditka nebo bankomat: Otestujte své znalosti z historie financí

První mince, kreditka nebo bankomat: Otestujte své znalosti z historie financí Fotogalerie +3
První mince, kreditka nebo bankomat: Otestujte své znalosti z historie financí
Foto: Shutterstock

PR článek (Toto je reklamní sdělení. Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Mince, papírové bankovky, jedničky a nuly v internetovém bankovnictví. Historie peněz se táhne dějinami lidstva jako červená niť. A jak se společnost vyvíjí, mění se i podoba peněz a nástroje k jejich využívání. Vzpomenete si, kdy se objevily první mince? A víte, kde stál úplně první bankomat v Česku? Podívejte se na stručný exkurz do historie peněz a finančních nástrojů a připomeňte si důležité milníky.

Od výměnného obchodu k mincím: Kdy vzniká jednoduché univerzální platidlo

Když lidi přestali žít jako lovci a sběrači, ale začali se usazovat a více se vázat k jednomu místu, vynořila se i nová potřeba. Obstarat si zboží a služby. Zpočátku celkem dobře fungoval a stačil výměnný obchod. Pytel jablek můžete vyměnit třeba za adekvátní množství obilí. Ale co když už jablka nikdo nechce a vy za ně tak nic potřebného nezískáte? Vznik univerzálního platidla v podobě mincí představoval další logický krok ve směnném procesu.

První kovové mince, respektive záznamy o nich, se datují do období kolem roku 1770 př. n. l. Z drahých kovů se staly peníze, které se postupně přestaly vážit a začaly se počítat. Za kovové mince se dalo jednoduše pořídit zboží i služby. Šlo je také snadno přenášet i uchovávat.

První mince byly ražené z drahých kovů – zlata, stříbra nebo bronzu. Rozvoj obchodu a stále rostoucí výdaje vedly k dalšímu kroku. Zhruba v polovině 16. století už mince neobsahovaly téměř žádné cenné kovy. Jejich hodnotu začala určovat důvěra a ochota lidí na trhu tyto mince přijímat jako platidlo.

První bankovky: Kdy získaly kousky papíru svou hodnotu

Bankovky se poprvé objevily v Číně kolem 7. století našeho letopočtu. Jejich cesta do Evropy byla ovšem trochu delší. Kvůli nedostatku mincí se k vydávání bankovek jako platidla jako první uchýlila švédská Stockholmská banka v roce 1661.

Úplně první bankovky na území českých zemí začala vydávat Marie Terezie v roce 1762. Říkalo se jim bankocedule nebo bankocetle (z německého „Banco-Zettel“ což znamená bankovní lístek).

S bankovkami se manipulovalo ještě snáze než s mincemi, nicméně hodnota bankovky jako takové byla prakticky nulová. Zprvu byly vydávané bankovky kryté kovy, což znamenalo, že kdyby s nimi lidé přišli do banky, dostali by za ně určité množství cenného kovu.

Ve směně bankovek za zboží se ale podobně jako u mincí z obyčejných kovů jejich používání prosadilo zejména na základě důvěry. Postupem času, a hlavně řadou okolností včetně světové hospodářské krize, válečných konfliktů a potřeby velkého objemu peněz v oběhu ve 20. století se od krytí bankovek cennými kovy (především zlatem) ve světové ekonomice zcela upustilo. Dnes jsme už tak daleko, že nás o podobných věcech ani nenapadne přemýšlet.

První kreditní karta: Začátek nové bezhotovostní éry

Jak jsme již zmínili, dvacáté století představovalo období poměrně turbulentních změn ve společnosti, které se dotklo i finančního trhu a bankovnictví. Mince a papírové peníze už byly nedílnou součástí každodenního života většiny lidí. Místo zašívání peněz do polštáře bylo běžné ukládat své výdělky na bankovní účty.

Už v roce 1915 se objevuje nenápadná plechová kartička, kterou vydávala americká společnost Union Telegraph Company a se kterou mohli zákazníci používat telefon a odesílat telegramy bez okamžitého placení. Jejich útrata se sčítala a na konci měsíce společnost zaslala vyúčtování, které dotyčný uhradil. Tak se začala rodit první kreditka.

Další zlom přišel v roce 1950. V této době už vzniká koncept skutečně univerzální platební karty, kterou můžete využít (téměř) na cokoli. Diner Club původně sloužila jako předplacená karta pro klienty Clubu, kteří s ní mohli platit nejprve ve vybraných restauracích a následně i v hotelech a obchodech, které měli s Clubem uzavřenou smlouvu. Klienti za služby a zboží platili bezhotovostně právě kartou a teprve na konci měsíce své závazky uhradili.

První platební kartu ještě v Československu vydala v roce 1988 Živnostenská banka. Karta se vázala k tuzexovému účtu vedenému v bonech. Ty sloužily k placení za luxusnější a zahraniční zboží dostupné pouze v prodejnách Tuzex.

V 90. letech 20. století se pak v Česku začínají objevovat první platební karty zahraničních společností Visa a Mastercard. A v roce 1998 mezi lidmi kolovalo už téměř 1,7 milionu platebních karet, ať už kreditních, nebo debetních.

A na platby kartou jsme si v průběhu let skutečně zvykli. Vždyť podle průzkumu České bankovní asociace z roku 2020 bylo zhruba 54 % všech plateb v Česku bezhotovostních.

První bankomaty: Peníze dostupné kdykoli

Se vznikem platebních karet se pak pojí další důležitý vynález. Možnost vybrat si peníze kdykoli, i když je banka zrovna zavřená. První bankomat v podstatě ve stejné podobě, jako ho známe dnes, otevřeli v Londýně v roce 1967 u pobočky Barclays Bank. A ještě dávno předtím, už v roce 1939, se podobný vynález objevil v New Yorku. Jenže tehdy na takový stroj společnost nebyla úplně připravená, na svou dobu futuristický koncept neuspěl, a na svou hlavní slávu si tak bankomat musel ještě pár let počkat.

Na území tehdejšího Československa instalovala první bankomat Česká spořitelna v roce 1989. Stál na Václavském náměstí a byl určený jen pro zaměstnance banky. Také se mu ještě neříkalo bankomat, ale peněžní automat. Fungoval v offline režimu a veškeré operace se odehrávaly uvnitř bankomatu a transakce se zapisovaly na disketu.

Dneska je na území Česka zhruba 5,5 tisíce bankomatů a vybírat peníze už jde i bezkontaktně. Stačí kartu k bankomatu přiložit a zadat PIN. Mimochodem, v roce 2020 zaznamenaly banky v Česku 143 milionů výběrů z bankomatů. Průměrný výběr z bankomatu lehce přesahoval pět tisíc korun na jeden výběr.

Témata:  pr článek mince Hello bank!

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:21

Izrael pokračuje s přípravami ofenzivy do Rafáhu. Už staví stany pro civilisty

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy