"Bližší informace k prováděným operacím na trhu nebude ČNB sdělovat," uvedla centrální banka. ČNB v této souvislosti upozornila, že má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání. Obecně slabší kurz koruny zdražuje v korunách dovážené zboží, a tím přispívá k inflaci.

Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám oslabovala několik dní. Důvodem byly mimo jiné informace o jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Koruna se dnes těsně po oznámení intervencí obchodovala za zhruba 25,40 Kč/EUR, o několik desítek minut později kurz posílil na 25,16 koruny za euro. Kolem 14:30 se obchodovala na 24,94 koruny za euro. Ještě v úterý večer kurz koruny byl zhruba 25 korun za euro a před týdnem se česká měna obchodovala kolem 24,60 Kč/EUR.

"Zdá se, že trhy nepřijaly jmenování Aleše Michla úplně příznivě, především vzhledem k tomu, že směřování finanční politiky pod jeho vedením bude zřejmě v diametrálním rozporu s vedením Jiřího Rusnoka. Vzhledem k blížící se většinové personální změně bankovní rady byla hrozba dalšího oslabení koruny velmi silná, a proto ČNB přistoupila k odprodeji devizových rezerv," uvedl dnes analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

ČNB intervenovala na devizovém trhu proti oslabování koruny již na počátku března. Tehdy koruna oslabovala mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině.

Předtím naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny, a kurz tak držela kolem 27 korun za euro.