Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že se stahuje z Německa

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes oznámila, že se stahuje z Německa a že ukončila svou účast v německé divizi Gazprom Germania. Informovala o tom agentura Reuters, podle které není jasné, jak postup ruské energetické firmy ovlivní dodávky zemního plynu z Ruska do Německa. Reuters poznamenal, že německá divize má pobočky mimo jiné ve Švýcarsku a České republice.

Gazprom své rozhodnutí nezdůvodnil. Německá pobočka Gazprom Germania nevydala žádné prohlášení. Zpráva o odchodu ale přichází krátce poté, co německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z vládních kruhů napsal, že německé ministerstvo hospodářství kvůli obavám ohledně dodávek energie uvažuje o vyvlastnění a zestátnění německých divizí ruských energetických společností Gazprom a Rosněfť.

Divize Gazprom Germania provozuje rozsáhlé zásobníky plynu, zatímco divize Rosněfť Deutschland je jakožto provozovatel rafinerií klíčovým hráčem na trzích s benzinem a naftou.

O možném vyvlastnění těchto firem mluvčí německého ministerstva hospodářství odmítla na dnešní vládní tiskové konferenci hovořit a uvedla, že nehodlá spekulovat.

Rusko od dnešního dne požaduje, aby odběratelé ze seznamu takzvaných "nikoliv přátelských zemí" platili za ruský plyn v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. Příslušný dekret podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Evropské státy převody v rublech odmítají a trvají na platbách v eurech, případně dolarech, jak určují stávající smlouvy.

Témata:  Gazprom zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

6. července 2025 21:59

Felix Slováček riskuje: Zradilo ho zdraví, mrtvice to ale nebyla

Hudebník Felix Slováček (82) ve středu pořádně vyděsil nejen své blízké, ale i veřejnost. Náhlé zdravotní komplikace vyvolaly obavy, že by mohlo jít o mrtvici. Naštěstí se ale ukázalo, že situace není tak vážná, jak se zpočátku zdálo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.